Gašpuitis: Jaunais gads ir atnācis ar strauju inflācijas kāpumu
Foto: Publicitātes foto

Janvārī, mēneša laikā, vidējais cenu līmenis ir pieaudzis par 0.8%. Precēm cenas pieauga par 1.0%, kamēr pakalpojumiem par 0.4%. Galvenie iemesli krasajām izmaiņām ir rodami gāzes un naftas cenu kāpumā, kā dēļ ir augušas degvielas cenas un maksa par siltumenerģiju.

Inflācijas kāpumu (vairāk kā prognozēts) dzesēja sezonālo apavu un apģērbu izpārdošanas akcijas. Straujais energoresursu izmaksu kāpums ir ļoti nepatīkama parādība gan mikro gan makroekonomikas līmenī. To nosaka gan cenu kāpums, gan auksto laikapstākļu veicinātā patēriņa nepieciešamība.

Tādejādi sagaidāms, ka šiem faktoriem tuvākajos mēnešos būs patēriņu ierobežojoša ietekme. Šo iemeslu dēļ cenu samazinājums citās preču grupās var negūt pietiekamu atsaucību un praktiskā ietekme uz mājsaimniecību budžetiem mazāka. Janvārī gada inflācija gan turpināja mazināties un sasniedza 3.6%. Sagaidāms, ka cenu kāpums turpinās kļūt mērenāks.

Tomēr lielākā neskaidrība turpina saglabāties ap notikumiem Tuvajos Austrumos, no kuru attīstības lielā mērā izrietēs naftas cenu dinamika. Tāpat energoresursu cenas īstermiņā diktēs laikapstākļu kaprīzes un globālais pieprasījuma izmaiņu vērtējums. Šī gada SEB bankas inflācijas prognoze ir 2.5%.

Tags

Inflācija SEB Banka

Comment Form