Strazds: Arī turpmākajos mēnešos varam gaidīt gada inflācijas kritumu
Foto: LETA

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2012.gada janvārī, salīdzinot ar 2011.gada decembri, palielinājās par 0,8%. Precēm cenas pieauga par 1,0%, bet pakalpojumiem - par 0,4%. 2011.gada janvārī, salīdzinot ar 2010.gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 1,3%.

"Atbilstoši prognozēm, janvārī vidējais cenu līmenis Latvijā mēneša griezumā būtiski pieauga, taču cenu kāpums bija mazāks nekā janvārī pirms gada, tāpēc gada griezumā šī gada janvārī inflācija samazinājās līdz 3,6%. Lielāko daļu no vidējā cenu līmeņa pieauguma par 0,8% janvārī veidoja siltumenerģijas un gāzes tarifu kāpums un degvielas cenu pieaugums. Vienlaikus apavu un apģērbu cenas samazinājās, tirgotājiem izpārdodot ziemas sezonas preces.

Inflācijas kritumu gada griezumā varam gaidīt arī turpmākajos mēnešos, ja vien kādus būtiskus negatīvus pārsteigumus nesagādās naftas vai pārtikas cenas. Raugoties tikai uz ekonomiskiem faktoriem, grūti atrast pamatojumu iespējamam naftas vai pārtikas cenu kāpumam tuvākajā nākotnē, jo lielākajā daļā pasaules pieprasījuma pieaugums ir salīdzinoši vājš. Līdz ar to galvenie riski ir saistīti ar iespējamu militāru konfliktu Persijas līča reģionā, kura rezultātā varētu būtiski pieaugt naftas un degvielas cenas, vai iespējamām dabas katastrofām valstīs, kuras lielā apjomā ražo un eksportē lauksaimniecības produktus."

Tags

Inflācija

Comment Form