Strazds par inflāciju: re, kur nāk alus kanna, pa pagalmu līgodama
Foto: Publicitātes foto

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka vidējais patēriņa cenu līmenis 2012.gada jūnijā, salīdzinot ar 2012. gada maiju, samazinājās par 0,1%. Precēm cenas saruka par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,6%. Šā gada jūnijā vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, bija par 1,9% augstāks. Precēm cenas pieauga par 1,8%, bet pakalpojumiem – par 2,2%.

Atbilstoši Nordea prognozēm, vidējais cenu līmenis jūnijā, salīdzinājumā ar maiju, tikpat kā nemainījās, degvielas cenas turpināja kristies, bet dārgāki kļuva daudzi pārtikas produkti. Līgo svētku akciju iespaidā būtiski lētāks kļuva alus un, atsevišķi ņemot, tā cenu kritums par aptuveni 4% vien ir pietiekams, lai izskaidrotu vidējā cenu līmeņa kritumu par 0,1%.

Nelielā cenu krituma, salīdzinājumā ar maiju, un tā saucamā bāzes efekta dēļ inflācija gada griezumā jūnijā saruka līdz 1,9%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais inflācijas rādītājs, kuru izmanto, lai novērtētu valsts atbilstību Māstrihtas inflācijas kritērijam, jūnijā samazinājās līdz 3,6%, taču joprojām bija augstāks par kritērija vērtību, kas šobrīd ir aptuveni 3%.

Jūlijā PVN samazināšanas ietekmē cenas turpinās kristies, lai gan kritums mēneša griezumā, visticamāk, būs mazāks nekā par 1%. Taču gada griezumā inflācija varētu samazināties līdz aptuveni 1,4-1,5% un 12 mēnešu vidējais inflācijas rādītājs līdz aptuveni 3,3-3,4%"

Tags

Inflācija Nordea

Comment Form