Valts Stūrmanis: Informācija uzņēmējiem, kas vēlas saņemt nodokļu brīvdienas
Foto: Publicitātes foto

Kaut gan ir pieņemts īpašs likums, vērsts uz Covid-19 negatīvo seku novēršanu, pašreiz nodokļu jomas likumos nav atrunāts, ka Covid-19 izraisītās sekas kalpo par pastāvīgu pamatu atlikt nodokļu maksājumus. Finanšu ministrija pie šī jautājuma strādā, un, ņemot vērā situācijas nopietnību, loģiski ir pieņemt, ka regulējums tiks pieņemts ļoti drīz. Visticamāk, tiks paplašināts jau šobrīd esošais regulējums ar iespēju pagarināt nodokļu maksājumu termiņus uz vienu gadu. Tāpat atsevišķu nozaru uzņēmumi varēs lūgt atlikt nodokļu maksājumus uz laiku līdz trīs gadiem.

Reaģējot uz Latvijā izsludināto ārkārtas stāvokli un pildot žurnālistikas misiju informēt un izglītot lasītāju, visas turpmākās DELFI publikācijas par koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19” būs pieejamas bez maksas.

Lai piešķirtu tiesības uz atliktiem nodokļu maksājumiem, paredzams, ka tiks vērtēti sekojoši apstākļi:

 • Covid-19 ietekme uz apgrozījumu;
 • vai ir bijis piegādes ķēdes pārrāvums;
 • eksporta piegāžu pārrāvums, ierobežojumi;
 • citu ārkārtas apstākļu tieši radīta ietekme.

Kā praksē parasti noris process, VID izsakot lūgumu nodokļu termiņu pagarināšanai? Zemāk ieskats procesā un daži nozīmīgi padomi un ieteikumi uzņēmējiem.

Vispirms jāiesniedz motivēts iesniegums EDS. Ar motivētu iesniegumu saprot, ka tajā ir jāiekļauj pamatojums ar pienācīgiem argumentiem par negatīvu seku iestāšanos. Sekas jāpierāda ar dokumentiem. Iesniegumi tiek izskatīti individuāli – VID lēmumu nepieņems automātiski.

Balstoties uz pieredzi, paredzams, ka VID, izskatot lūgumu, svarīgi būs arī citi kritēriji, tai skaitā:

 • vai ir bijusi aktīva sadarbība ar VID;
 • vai līdz šim ievēroti nodokļu maksājumu un deklarāciju iesniegšanas termiņi;
 • ja iepriekš izmantota iespēja pagarināt termiņus, vai tika ievērots maksājumu grafiks;
 • vai VID pārbaužu laikā ir bijuši konstatēti pārkāpumi.

Tāpat VID varētu vērtēt, vai:

 • iesniegumā atrodams pamatojums par to, kā pagarinājums stabilizēs finansiālo stāvokli, kā tūlītēja nodokļu maksājumu veikšana varētu novest pie neatgriezeniski negatīvām sekām;
 • uzņēmums nav sniedzis aizdevumus privātpersonām, īpaši saviem akcionāriem vai vadībai;
 • nodokļu parāds ir saistīts ar tāda paša vai lielāka izmēra neiekasētiem parādiem;
 • nodokļu parāds ir saistīts ar tāda paša vai lielāka izmēra nerealizētiem krājumiem.

Kā pierādījumus VID var prasīt uzņēmumam sagatavot operatīvo bilanci un peļņas vai zaudējumu aprēķinu un uzrādīt citus dokumentus, kas pierāda negatīvo seku iestāšanos un labticīgu lūguma dabu, proti, ka nodokļu parāda cēlonis ir Covid-19 sekas. Tāpat, ja pašreiz tiek plānots un gaidīta iespēja izteikt šo lūgumu, jāņem vērā, ka, visticamāk, tiks piedāvāts izlīdzināts grafiks nevis pilnīga maksājumu atlikšana uz trim gadiem. Ņemot vērā, ka iesniegumu un lūgumu noteikti būs ļoti daudz, VID visus prasītos pagarinājumus apstiprināt nevarēs, tādēļ spēcīga un motivēta iesnieguma sagatavošana šajos apstākļos būs īpaši būtiska.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Finanšu ministrija Valsts ieņēmumu dienests VID
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form