Nestāsti bērnam pasakas par stārķiem jeb kā atbildēt uz jautājumu: 'Kā es piedzimu?'
Foto: Shutterstock

Aptuveni četru sešu gadu vecumā mazos pasaules izzinātājus sāk interesēt jautājumi par to, kā viņi piedzimuši, kā radušies. Bērnam tas ir tikpat ikdienišķs jautājums kā, piemēram, ko mēs šodien ēdīsim pusdienās. Ārste-psihoterapeite, "Rimi bērniem" labsajūtas eksperte Laura Valaine aicina pārvarēt mulsumu un sniegt atbildes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ko darīt, ja vecāki jūtas neērti

Lai gan informācijas par to, ka ar bērnu par šo tēmu ir jārunā un kā vislabāk to izdarīt, kļūst arvien vairāk, vēl joprojām vecāki mēdz samulst, izdzirdot jautājumus, kas saistīti ar intīmām tēmām. Un vēl joprojām ir ģimenes, kurās tiek stāstīts, ka bērnus atnes stārķi vai atrod kāpostos.

Eksperte uzsver – ir normāli, ja vecāki jūtas neērti, jūt kaunu, runājot par šo tēmu. Tomēr jāņem vērā, ka tad, ja vecākiem šī tēma būs neērta, arī bērns tā var justies. "Bet bērns tā var justies drīzāk tādēļ, ka vecāki izjūt kaunu. Tātad, tas ir kas tāds, par ko labāk nerunāt," norāda Valaine.

Tomēr par seksualitātes, tostarp ar bērna piedzimšanu saistītiem jautājumiem, labāk ir informēt ģimenē. Tieši vecāki ir tie, kuri vislabāk zina, ar kādiem vārdiem savai atvasei stāstīt par šīm tēmām, cik daudz un kādu informāciju darīt zināmu.

Atceries!

Nestāsti bērnam pasakas par stārķiem, kas atnes bērnus, vai kāpostiem, kur bērnus atrod utt.! Un nedraudi, ka nepaklausības gadījumā atdosi bērnu stārķim – papildus maldināšanai tas mazajam rada arī apdraudējuma sajūtu.

Ko ņemt vērā, reaģējot uz jautājumiem par piedzimšanu

  • Atbildēt. Neatstāt bērnu bez atbildes vai ar aizbildinājumiem – parunāsim, kad būsi liels u.tml. Turklāt atbilde jāsniedz delikāti un nopietni.
  • Precizēt, ko tieši bērns domā ar šo jautājumu, piemēram: "Kā tu to domā?", "Ko tu gribētu dzirdēt?". Reizēm bērni padalās ar savām fantāzijām, kas vecākiem var palīdzēt saprast, kā viņš šo tēmu izprot un kādiem vārdiem apraksta. Tādā gadījumā vecāki var papildināt vai precizēt bērna sacīto.
  • Lietot atbilstošu terminoloģiju – dzemde, maksts, dzimumloceklis, olšūna, spermatozoīds.
  • Veidot stāsta līniju – mamma un tētis rada bērnu, bērns aug mammas dzemdē, un tad, kad bērniņš ir gatavs, viņš piedzimst.

Svarīgi!

Neaizliedz bērnam runāt par šo tēmu un izvairies no uzvedības, kas var radīt sajūtu, ka viņš interesējas par kaut ko nepiedienīgu. Tā ir normāla tēma, par kuru var runāt tāpat kā par jebko citu ģimenē.

Ņem talkā palīgresursus

Dabā ieraudzītas dzīvnieku pārošanās, erotiskākas epizodes ģimenes filmās, speciāli bērniem radītas multfilmas gan par bērniņa rašanos, gan veidošanos mammas puncī, gan piedzimšanu, kā arī drukāti uzskates materiāli ir lieliski palīgi, ko izmantot sarunā ar bērnu par delikātām tēmām.
Galvenais, neatstāj savu bērnu pilnībā bez šādas informācijas! Viņš tāpat atbildes atradīs, tikai jautājums – kur un kādas.

Kādus resursus izmantot, ja grūti atrast pašam savus vārdus, lai izstāstītu tēmu? Te pieejami Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas veidotie video par šo tēmu, bet turpinājumā atradīsi virkni portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā ar bērnu dažādos vecumos runāt par seksualitātes lietām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.