Veikalā nenopirksi! Empātija, godīgums un cieņa: labu vecāku iezīmes
Foto: Shutterstock

Vecākiem, kuri bērnus audzina pēc labākās sirdsapziņas, piemīt daudz kopīgu īpašību. Kādas iezīmes viņus vieno un kā viņi atšķiras no citiem?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lūk, divas ziņas! Sliktā: īpašības, kas piemīt labiem vecākiem, nevar nopirkt veikalā, nevar apgūt, izlasot vien grāmatu vai bloga ierakstu. Labā ziņa: tās var attīstīt, mērķtiecīgi strādājot pašam ar sevi vai psihoterapeitu. Tātad, – kas kopīgs labiem vecākiem? Atbildes portālā "Healthy-food-near-me" sniedz psihoanalītiķis Džeralds Šonevulfs.

Empātija


Spēja būt empātiskam ir svarīga labu vecāku īpašība. Tādi pieaugušie spēj sevi iedomāties bērna vietā, saprast viņa dziļos pārdzīvojumus, tostarp arī pārzinot ķermeņa valodu. Tas ļauj viņiem mierīgāk pieciest bērna histērijas, viņiem pietiek pacietības, lai novaldītos un nenodarītu pāri bērnam.

Cieša saikne ar bērniem


Tuva saikne bērnam ar abiem ir vecākiem ir ļoti svarīga. Amerikāņu izcelsmes psihologa Harija Hārlova eksperimentos pērtiķi, kuriem bērnībā ticis liegts kontakts ar māti, pieaugot parādīja psihopātiskas iezīmes. Lai bērns nākotnē varētu izveidot tuvas attiecības, ir svarīgi, lai viņa dzīves pirmā piesaiste veidotos pareizi. Vecāki, kuri paši nav spējīgi veidot piesaisti (piemēram, depresijas dēļ), nevar arī bērnam dot šo veselīgas attīstībai svarīgo pieredzi.

Uzmanība


Ja vecāki vienmēr ir priecīgi redzēt savu bērnu, viņš tic, ka ir citu cilvēku uzmanības vērts, ieskaitot draugus un skolotājus, tā rezultātā viņā attīstās veselīgs pašvērtējums. Ja vecāki nevar bērnam veltīt pietiekami daudz uzmanības, tad pieaugot, viņš nemitīgi alks pēc citu cilvēku uzmanības un uzskatīs, ka nav tās cienīgs.

Cieņa


Bērns mācās cienīt pats sevi tikai tajā gadījumā, ja pieaugušie pret viņu attiecas ar cieņu: nepavēl, nelasa morāli, bet virza viņu, palīdzot tikt skaidrībā ar visu patstāvīgi. Kļūstot pieaudzis, tāds cilvēks arī citos cilvēkos raisīs cieņu.

Mīlestība


Ja vecāki bērnībā ir mīlēti, viņi ar savu mīlestību arī spēj ieskaut savus bērnus, radot viņiem komfortablu un drošu vidi šajā nedrošajā pasaulē. Pieaugot, viņi varēs arī raisīt simpātijas pret sevi citiem – partneriem, draugiem, kolēģiem.

Disciplīna


Disciplinēti vecāki var kļūt par cienīgu piemēru saviem bērniem. Bērnu audzināšanā šādi pieaugušie spēj parādīt nepieciešamo stingrību, bet ne pārmērīgu bardzību, un māca bērnus pareizi vadīt savu dzīvi, tikt galā ar emocijām un saprast, kā reaģēt uz svešām emocijām. Dažās situācijās bērnu sodīšana ir attaisnojama, bet vecāki to dara mierīgi un ar mīlestību, bez aizkaitinājuma. Nekāda veida vardarbība nav pieļaujama! Pozitīvās disciplinēšanas metodes vari atrast šajā rakstā.

Solidaritāte

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma


Veselīgu attiecību ar bērnu atslēdziņa ir veselīgas attiecības starp abiem vecākiem. Ja vecāku starpā nav vienotas saskaņas par bērnu audzināšanas jautājumiem, no problēmām neizbēgt. Ja tēvs uzskata, ka bērnus ir jāsoda, bet mamma – ka jālutina, bērni izaugs ar prasmi manipulēt ar citiem un nespējot iedomāties, ka ir īsta vienotība un solidaritāte.

Godīgums


Sliktākais, ko var izdarīt vecāks, – runāt bērnam vienu, bet ar savu piemēru demonstrēt pretējo. Piemēram, tēvs aizliedz dēlam kliegt uz jaunāko brāli, bet pats paceļ balsi pret sievu. Svarīgi, lai vecāki būtu godīgi paši pret sevi, viens pret otru un pret bērniem. Ja esi kait ko bērnam apsolījis, ir svarīgi šo solījumu izpildīt. Pretējā gadījumā pastāv liels risks, ka bērns izaugs, nevienam neuzticoties un nespējot būt godīgs.

Spēja gūt prieku


Labi vecāki prot būt jautri un priecāties par dzīvi. Rotaļājoties ar bērniem vai vērojot viņu rotaļas, viņi palīdz bērniem saprast, cik svarīgi ir baudīt dzīvi.

Morālās vērtības


Viens no svarīgākajiem vecāku uzdevumiem ir bērnu socializēšana. Ir jāiemāca bērnam sirsnība, labestība un cieņpilna attieksme pret citiem. Tādiem vecākiem nav stingras principu sistēmas, katru situāciju viņi izskata atsevišķi. Viņi māca bērniem nepakļauties pūļa efektam, bet ieklausīties savā iekšējā sirdsapziņas balsī.

Turpinājumā – portāla "Cālis" arhīva rakstu izlase par šo pašu tematu, – kas ir "labi un pareizi" vecāki, kā saprast, vai ej vēlamajā vizrienā, lai bērns izaugtu par veselīgu personību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.