Kļūt egoistiskam, lai glābtu attiecības, jeb kā būt laimīgam ar partneri
Foto: Shutterstock

Vēlies laimi ar partneri – sāc ar mīlestību pret sevi. Kādēļ nav vērts ziedot savas intereses un vēlmes citu dēļ un kā uzlabot attiecības, ļaujot sev veselīgu egoismu?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mēs visi vēlamies piedzīvot mīlestību, sapņojam būt laimīgi attiecībās. Un pat ja pašreizējā brīdī esi pārliecināts, ka būt vienam ir labāk, pat ja esi nolēmis, ka attiecības ir vien nemitīgas dvēseles sāpes, vienalga sirds dziļumos sildās cerība par laimi divatā. Tā mēs esam veidoti. Būt laimīgiem un dzīvot mīlestībā – tā ir norma ikvienam no mums, portālā "Psychologies" uzsver psiholoģe Lilija Levickaja.

Diemžēl, bet daudzi attiecībās jūtas nelaimīgi. Kāds ar gadiem cieš "aukstā kara" mājās dēļ ar savulaik mīlētu un tuvu cilvēku. Kāds no visa spēka cenšas būt ērts un labs, bet vienalga nesaņem atdevi. Bet kāds lepni paziņo: "Man neviens nav vajadzīgs", tajā pašā laikā naktīs raudot spilvenā no dvēseles sāpēm un vientulības...

Kāpēc mēs ciešam, tā vietā, lai mīlētu?

Liela loma ciešanu veidošanās spēlē ir konkrēta reģiona kultūrai, piemēram, kurā pieņemts būt labam – pirmkārt, jau citiem. Tāpēc daudzu cilvēku apziņā mīlestība tiek pielīdzināta upurēšanās. No bērnības cilvēkiem ir teikts: "Nedrīkst taču būt tik savtīgam/egoistiskam!", "Ja domāsi par sevi, neviens tevi nemīlēs!", "Mīlestība ir tad, kad tu centies citu labā", "Dari citiem tā, kā vēlies, lai pret tevi izturētos".

Neviens negrib būt slikts citiem. Bet īpaši no šādas idejas cieš sievietes, jo viņām vēl papildu tiek sacīts: "Tu taču esi meitene, tev jāpiekāpjas, esi laba, pacieties..." Un tad izaug cilvēki, kuri sirds dziļumos ir pārliecināti, ka apmierināt savas vajadzības viņiem jāatliek pašā pēdējā vietā. Sākumā visiem apkārt ir jāpalīdz, viss jāatdod, visus jāapmierina, un tad nu patiešām arī tevi mīlēs un sniegs tev vajadzīgo tie visi citi.

Mēs varam dalīties ar partneri vien ar to, ar ko paši esam piepildīti Psiholoģe

Bet kas no tā sanāk? Sagrauti likteņi, krāpšana, atkarības un psihosomatiskās saslimšanas, trauksme un depresija. Tātad, šī sistēma nedarbojas.

Ja pieaudzis cilvēks nav spējīgs parūpēties par savu komfortu – viņš nemitīgi atradīsies tā deficītā. Bet tad, kad mēs nejūtam gandarījumu, apmierinājumu, prieku un mīlestību savā dzīvē, no kurienes gan radīsies mīlestība pret citiem? Tā arī veidojas divi ciešanu ceļi, kuri viens otru nomaina, skaidro psiholoģe.

Sāpes, vientulība un iedomu spēks

Pirmais ceļš: pa sāpju "grābekļiem"

Pirmais solis: "Es jūtu izsalkumu un tukšumu, es vēlos no partnera mīlestību – tātad, man viņa dēļ ir jācenšas. Pašam sev man laika nav".

Otrais solis: "Lūk, vēl nedaudz upurēšu sevi, un citi mani iemīlēs un piepildīs ar laimi," – cilvēks vēl spēcīgāk iztukšo savus resursus.

Trešais solis: "Es redzu, ka citi visu uztver kā pašsaprotamu, sarīkoju skandālu vai ciešu, tā arī nesaņemot to, ko gaidīju".

Ceturtais solis: "Esmu bezspēcīgs un atkarīgs" – cilvēks cieš un aizvainojas.

Tā soli pa solim ir viegli nonākt pie līdzatkarīgām attiecībām, nevis veselīgām mīlestības un pieķeršanās jūtām, brīdina psiholoģe.

Kļūt egoistiskam, lai glābtu attiecības, jeb kā būt laimīgam ar partneri
Foto: Shutterstock


Otrais ceļš: pa vientulības un iedomu spēka "grābekļiem":

Pirmais solis: Cilvēks pieņem lēmumu: "Viss! Esmu noguris no problēmām un ciešanām, visu darīšu patstāvīgi".

Otrais solis: Notiek partnera pārvērtēšana: "Es taču teicu, ka viņi/viņas visi tādi/tādas ir. Mani visi apbižo, neviens necenšas mani iekarot".

Trešais solis: Cilvēks jūt vientulību: "Esmu kā stipra siena. Viss, man neviens nav vajadzīgs".

Kā redzams, šis ir ceļš uz savstarpēji atkarīgām attiecībām. Cilvēks dzīves laikā pārmaiņus var izvēlēties šos divus ceļus. Bet vēl mēdz būt tā, ka cilvēki ar šiem diviem ceļiem "apmainās" pārī, arvien vairāk viens otram nodarot sāpes. Tas noved pie šķiršanās un jauna partnera meklējumiem. Partneri mainās, laiks iet, bet mīlestība šo "šūpoļu" vietā tā arī neatnāk, poētiski skaidro psiholoģe.

Kad nav ar ko dalīties

Galvenā kļūda ir tāda, ka cilvēks sāk attiecības, esot bezresursu stāvoklī. Mēs varam dalīties ar partneri vien ar to, ar ko paši esam piepildīti.

Neveselīgas mīlestības galvenā ideja ir tāda, – laimi un mīlestību var saņemt tikai no otra, un tās nevar atrast sevī. Lūk, un šādās attiecībās nonāk divi izsalkuši bērni, kuri viens otru nomoka ar visādām prasībām. Bet veselīga mīlestība var rasties vien tādā gadījumā, ja gan tev, gan tavam partnerim viss ir kārtībā, ka jūs abi pieņemiet un saprotiet paši sevi, protiet par sevi parūpēties.


Tā arī ir mīlestība pašam pret sevi. Sevis pieņemšana un pazīšana plus atbildīgas, rūpju pilnas darbības, kas virzītas sevis un tava partnera izaugsmē. Tātad, lai kļūtu laimīgs pāra attiecībās, vienkārši katram savā ziņā ir jākļūst par egoistu.

Tags

Toksiskas attiecības Attiecības Attiecības ģimenē Kas ir laime Mīlestība Psiholoģija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form