Palikt stāvoklī ir manas lielākās bailes. Sievietes atklāj, kāpēc nevēlas bērnus
Foto: Shutterstock

Jau izsenis mātes loma tiek uzskatīta par vienu no svarīgākajām sievietes dzīvē, taču tagad, laikā, kad sievietei tiek dodas izvēles iespējas – dzemdēt un audzināt bērnu, vai tomēr izvēlēties citu ceļu, ir dāmas, kuras dod priekšroku otrajam variantam. Aprunājāmies ar četrām sievietēm, lai noskaidrotu, kāpēc viņas ir nolēmušas nekļūt par mātēm.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2015. gadā veikta pētījuma dati liecina, ka apzināta izvēle būt bez bērniem Eiropā ir salīdzinoši zema un variē no viena (Bulgārijā, Latvijā un Slovākijā) līdz 10 procentiem (Nīderlandē, Austrijā) ar vidējo rādītāju – 3,2 procenti 18 līdz 40 gadus vecu vīriešu un sieviešu vidū. Kaut kopumā brīvprātīga izvēle būt bez bērniem biežāk ir raksturīga vīriešiem, Latvijā vairāk sieviešu nekā vīriešu deklarē, ka izvēlas par labu dzīvei bez bērniem.

Nav zināms, cik daudz sieviešu Latvijā ir nolēmušas nekļūt par māti, taču antropoloģe Elīna Kursīte uzsver, ka viņu skaits noteikti palielinās. To pierāda arī fakts, ka pēdējo 30 gadu laikā samazinās bērnu dzimstības rādītāji un proporcionāli pieaug sieviešu vecums, kurā viņas dzemdē pirmo bērnu.

Klīniskā psiholoģe Iveta Krūmiņa uzsver, ka mūsdienās katrai sievietei ir tiesības pašai pieņemt lēmumu būt vai nebūt mātei. "Mēs nevaram sagaidīt, ka bioloģiskā mātes loma vēl joprojām būs galvenā loma ikvienas sievietes dzīvē," viņa skaidro. "Šobrīd sabiedrība to vairs nevar noteikt kā vienīgo lomu, līdz ar to sievietei tā nav viennozīmīgi jāpilda."

Portāls “Viņa” aprunājās ar četrām sievietēm, kuras nevēlas kļūt par mātēm. Iemesli, kāpēc viņas dod priekšroku dzīvei bez bērniem ir dažādi – viena uzsver to, ka nevēlas dzemdēt bērnu pasaulē, kurā ir tik daudz ļauna, bet cita ir apmierināta ar savu dzīvi arī bez mātes lomas. Plašāku sieviešu viedokli šajā jautājumā lasi tālāk.

Tags

Attiecības Attiecības ģimenē Bailes no grūtniecības Bērni Ģimene
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form