Attiecības pārtrūkst – partneris aiziet no mājām, dodas mūžībā vai arī savienība norit no attāluma un piedzīvo krīzes. Kā rīkoties šādās situācijās un kādas ir izplatītākās kļūdas, ko cilvēks pieļauj brīdī, kad palicis viens? Raidījumā ""Viņa" skaidro" atbildes sniedz psihoterapeits Andris Veselovskis un psihoterapijas speciāliste Inese Putniece.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Sākot no bērnības, bērns trenējas pamazām – paiet [prom] vienu soli, divus, trīs, piecus. Tad iet dārziņā. Ja šī šķiršanās ir dozēta un izturama, bērns trenējas tikt galā. Šķiršanās būtībā attīsta spēju būt vienam, kreatīvam, satikt jaunus draugus, atrast jaunu darbu," stāsta Veselovskis. Ja cilvēka dzīvē šķiršanās vainagojušās izaugsmē, ir apgūta prasme tikt galā, attiecību beigšanos ir iespējams pārdzīvot, pēc laika veidojot nākamo savienību.

Savukārt citādi ir brīžos, ja agrā bērnībā šķiršanās pieredze ir bijusi izteikti sāpīga – tā var uzkrāties. "Tikko notiek šķiršanās attiecībās, klāt nāk vesela lavīna ar smago pieredzi. Līdz ar to, kā cilvēks jutīsies šķiršanās gadījumā, kā viņš to pārdzīvos, nosaka iepriekšējā pieredze un kapacitāte pārdzīvot šķiršanos pozitīvā veidā," skaidro Veselovskis. Ja notiek šķiršanās, ir iespējams pilnveidoties, vai tieši otrādi – sabrukt.

Nevarētu teikt, ka attiecību krīzes tiek iepriekš paredzētas, bet gan norit ar zināma mēra pēctecību, norāda Putniece. "Tango vienmēr dejo divatā, tad partnerattiecībās var būt tādas situācijas, un ir arī tādi objektīvi pacientu stāsti, ka tas iekšējais stāsts partnerim jau ir sen noticis, bet viņš nav nekādā veidā ne tikai runājis, bet visos iespējamos veidos mēģinājis noslēpt, ka viņš ir pieņēmis lēmumu šīs attiecības izbeigt," skaidro psihoterapijas speciāliste.

Par šoka terapiju var dēvēt to brīdī, kad partneris uzzina jauno lēmumu. "Pat pie visa šī labā scenārija, ja man ir bijusi laba šī šķiršanās vai atvadīšanās pieredze no bērnības, un tā ir bijusi vērsta un izaugsmi, sevis pilnveidošanu, tāpat varētu piedzīvot un, visticamāk, piedzīvošu vispirms šoku un pēc tam noliegumu, kas ir ļoti saprotams, jo tā ir krīze," atklāj Putniece.


Tags

"Viņa" skaidro Attiecības Lasāmgabali Mīlestība Šķiršanās
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form