Straujo pārmaiņu laikā neviens nevar būt pilnībā drošs, ka vienu dienu nepaliks bez darba un līdzšinējā statusa. Kādas ir sekas personīgajai finansiālajai krīzei un kā šo kritumu pārvarēt, stāsta psiholoģe Diāna Zande.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Krīzes mēdz būt, tās bijušas vienmēr un šī nav ne pirmā, ne pēdējā! Tad nu cilvēkam sev tā godīgi ir jāpasaka: "Dzīve ir mainīga un nav iespējams visu laiku tikai kāpt."

Ir jāapzinās, ka nav iespējams kļūt arvien jaunākai, skaistākai un bagātākai.

Kādas ir tā sekas?

Dažkārt, piedzīvojot finansiālu kritumu, cilvēki pārdzīvo par to, ka vairs nevar atļauties visu, ko varējuši agrāk un joprojām var viņu draugi.

Tomēr tad, ja draudzība ir patiesa, finansiālajam aspektam šajā gadījumā nevajadzētu radīt nekādas problēmas. Te nu ir jāuzdod jautājums: vai mēs draudzējamies tāpēc, ka varam viens otram "tikt līdzi" un kopā iet pasēdēt dārgajā restorānā, vai arī esam kopā tāpēc, ka vienkārši vēlamies būt kopā?! Šis ir ļoti svarīgs jautājums, jo draugus jau nevieno šķīvis ar zelta gabaliem...

Vēl viena problēma, kas var aktualizēties, līdz ar ienākumu samazināšanos, ir biznesa partneru atsvešināšanās.

Ja cilvēks ir ļoti daudz strādājis un darba dēļ viņam bijis jāveido biznesa attiecības, visticamāk, ka šim cilvēkam īstiem draugiem nav bijis laika. Lai gan biznesa partneri ir aizņēmuši lielāko daļu brīvā laika, viņi nav draugi!

Tad, ja šis cilvēks piedzīvojis finansiālo kritumu, biznesa kontakti pazūd un viņam ir sajūta, ka pazūd draugi, jo citu vienkārši nav - tiem nav bijis laika.  

Kā sev palīdzēt?

Svarīgi ir pieņemt realitāti! Jāmēģina samierināties ar esošo situāciju, pieņemot, ka dzīvē ir savi likumi.

Dažkārt cilvēkiem, kuriem ir milzīga māja, ņemta uz kredīta, ir tāda doma: Kredīts man jāmaksā vēl divdesmit gadus, bet to esmu maksājis jau piecus - tātad šo piecu samaksāto gadu dēļ no īpašuma nedrīkstu atteikties! Iznāk, ka viņš ir gatavs vēl divdesmit gadus būt ar cilpu kaklā. Tā vietā derētu izvērtēt, vai tiešām ir nepieciešama tik liela māja un rezultātā vislabāk no tās izlemt atteikties un iegādāties mazāku.

Šobrīd, piemēram, diezgan daudzi iesniedz privāto bankrotu un dzīve turpinās!

Šāda finanšu krīze ir kā laba mācība arī turpmākajai dzīvei - priekšdienām, tātad iemāca nepaķert avansā pārmērīgi daudz!

Nereti cilvēki ir neapmierināti un cenšas apgalvot, ka bija rēķinājušie ar to, ka spēs maksāt. Tad jāatceras, ka rēķināties mēs varam tikai katrs ar savām spējām nevis ar to, ka vienmēr būs ideālais darbs ar neadekvāti augstu samaksu!

Labumu kādā brīdī var nebūt un tad ir jāpārkārtojas, jāspēj būt elastīgam. Izvērtē, cik tev tagad ir naudas un ko ar to šobrīd vari iesākt! Iespējams, tev vairs nepietiek, lai aizbrauktu uz Nepālu, bet varbūt nekad neesi bijusi Alūksnē? Tad šī varbūt ir tava iespēja beidzot aizbraukt uz Alūksni, kur, iespējams, arī nemaz nav tik slikti!

Tātad pielāgojies situācijai un centies paņemt tos mazos prieciņus, ieraudzīt to, kas ir šobrīd un ziemā negribēt, lai ir vasara...

Pārvarēt un sadzīvot ar finansiālu kritumu nav vienkārši, bet to ir jāmācās, lai rastu spēku no tā atkopties!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form