Pieci soļi, kā veidot darāmo lietu sarakstu, lai visu pagūtu
Foto: Shutterstock

Lai sagatavotu dienas darāmo lietu sarakstu, ir vajadzīga neliela sagatavošanās. Ir ne tikai jāsaprot, kādus uzdevumus nepieciešams paveikt, bet arī piefiksēt, kad tieši to darīt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šie pieci soļi, kurus portālā "Thespruce" iesaka laika plānošanas speciālisti, varētu tev palīdzēt sarakstiņu veidot iespējami veiksmīgāk.

Izveido sarakstu ar dienas plāniem


Sarakstā iezīmē katru pusstundu un pieraksti visu, ko tu katru dienu dari. Sarakstā iekļauj gan personīgās, gan arī darba lietas jeb uzdevumus. Nevajag īpaši iespringt un pārdomāt saraksta struktūru – šis būs tikai melnraksts.

Ja tev ir grūti uzreiz atminēties visas lietas, pievieno tās sarakstam dienas gaitā. Neaizmirsti, ka nenozīmīgu uzdevumu nav: ja vēlies sarakstā iekļaut arī zobu tīrīšanu, dari to.

Strukturē ikdienas uzdevumus


Cīruļi vislabāk ar lietām tiek galā periodā līdz pusdienlaikam, bet pūces – vakaros. Izskaitļo savu maksimālo produktivitāti un atkarībā no tās sadali uzdevumus visas dienas garumā. Lūk, piemērs:

Rīts. Te var sarakstā iekļaut visagrākās aktivitātes – pastaigu ar suni, kafijas pagatavošanu un citas. Pēc šo ik rīta rituālu paveikšanas var jau domāt par lietām, kas prasa koncentrēšanos un pārdomātu pieeju. Var izmantot gana populāro metodi "Apēd vardi". Tā paredz, ka tu uzreiz izpildi visnepatīkamākos, bet svarīgos dienas uzdevumus, lai šīs lietas vairs tevi nesatrauktu dienas gaitā.

Pusdienlaiks. Šis ir gana sarežģītāks etaps, jo dienas vidū mūsu enerģija ievērojami samazinās. Tomēr šim laika periodam ir arī savi plusi – šajā laikā var veikt rutīnas un garlaicīgos uzdevumus, kuri neprasa īpašu garīgu aktivitāti. Piemēram, var atbildēt uz epasta vēstulēm, sarunāt nepieciešamās tikšanās vai piekārtot darba vietu. Ja esi mājās, vari nodarboties ar vieglu mājokļa uzkopšanu.

Vakars. Ideāli piemērots laiks, lai sagatavotos nākamajai dienai. Izvēlies apģērbu un pagatavo pusdienas nākamajai dienai vai saved kārtībā istabas, kurās visātrāk ieviešas haoss.

Izraksti detaļas


Tagad, kad tev ir kopaina un izpratne par to, kā izskatās tava diena, laiks sarakstam pievienot detaļas. Piemēram:

Pulksten 6 – pamošanās, duša un zobu tīrīšana;
Pulksten 6.30 – brokastis;
Pulksten 7 – iešana no mājām;
Pulksten 7.15 – bērnu nogādāšana līdz skolai;
Pulksten 7.30 ierašanās birojā.

Šis ir jau ļoti detalizēts saraksts, un tu no tā vari kādu dienu arī izlaist kādu no punktiem, ja tā ir ērtāk. Un, jā, šis ir tikai viens mazs piemērs, kā vari visu dienu šādi saplānot, katram gan tikai atšķirsies pulksteņa laiki, kad cilvēks sāk savas dienas gaitas.

Savu darāmo lietu saraksti veido elastīgu


Dzīve var ienest savas korekcijas pat visideālākajos un pārdomātākos plānos. Galvenais šī saraksta mērķis – izmantot visproduktīvāko laiku sarežģītiem uzdevumiem, bet visneproduktīvāko – rutīnas lietām. Dažreiz tev vajadzēs aizdoties pie ārsta vai izdarīt vēl ko citu laikā, kas it kā ieplānots darbam, bet tavu vakara gatavošanos nākamajai dienai var mainīt, piemēram, satikšanās ar draugiem. Centies dienas lānu izveidot tā, lai viss darboties kā pulkstenis, pat tad, kad ierastajā lietu kārtībā ielavās kaut kas negaidīts.

Sākumā ikdienas plānošana var šķist pārāk sarežģīts un apgrūtinošs uzdevums. Bet pakāpeniski tu pamanīsi, ka ir mainījusies tava produktivitāte un cik daudz brīvā laika tev parādījies!

Turpinājumā vari lasīt virkni citu portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā uzlabot produktivitāti, kādi ieradumi tev palīdzēs veiksmīgāk organizēt savu laiku.

Tags

Laika plānošana Dzīve
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form