39 procenti pusaudžu reizi dzīvē ir piedzērušies: pētījums atklāj jauniešu iecienītākos dzērienus
Foto: Shutterstock

39 procenti Rīgas skolu jauniešu vecumā no 15 līdz 16 gadiem vismaz reizi dzīvē ir piedzērušies, šādi secinājumi veikti, analizējot pētījuma "Riska un aizsargājošo faktoru ietekme uz atkarību izraisošo vielu lietošanas līmeni jauniešu vidū" 6. posma rezultātus. Datus analizēja Tirgus un sociālo pētījumu centrs "Latvijas Fakti", bet aptauja 15 līdz 16 gadus vecu jauniešu aptauja Rīgas pilsētas izglītības iestādēs veikta pagājušā gada nogalē, un rezultāti nule kā aprīlī publiskoti.

Lai gan kopējās tendences par atkarību izraisošu vielu lietošanu uzlabojas jeb jaunieši, salīdzinot ar pāris gadiem iepriekš, smēķē, lieto alkoholu un citas apreibinošas vielas mazāk, tomēr dati tāpat liek aizdomāties, jo, piemēram, ap 10 procentiem aptaujāto bērnu atzinuši, ka pirmo reizi piedzērušies jau agrīnā vecumā – 11–12 gadu vecumā. Jaunieši arī atklājuši, ko viņi visbiežāk izvēlas – meitenes – vīnu, zēni – alu.

76 procenti jauniešu zina, kā garšo grādīgais

Līdzīgi kā iepriekšējos pētījumos, arī šajā pētījuma posmā pārliecinošs vairākums (76 procenti) aptaujāto 15–16 gadus veco jauniešu atzina, ka savā dzīvē ir lietojuši alkoholu. Veikto pētījumu dinamika kopumā uzrāda pozitīvu tendenci – alkoholu lietojušo 9.–10. klašu skolēnu skaits turpina nedaudz samazināties (2012. gadā tādu bija 88 procenti; 2014. gadā – 79 procenti).

Pētījuma rezultāti liecina, ka mazāk par 10 reizēm alkoholu dzīves laikā ir lietojuši 47 procenti aptaujāto jauniešu, 10–39 reizes alkoholu lietojuši 20 procenti, savukārt 40 un vairāk reizes – 10 procenti respondentu, un tas ir mazāk nekā iepriekšējos pētījumos (2010. gadā tādu bija 31 procents; 2012. gadā – 20 procenti; 2014. gadā – 11 procenti).

Nozīmīgs alkohola lietošanas ieradumu izpētes aspekts ir jauniešu piedzeršanās biežums dzīves laikā un pēdējā mēneša laikā. Piedzeršanās liecina par augstā mērā riskantu alkohola lietošanu. Šogad to jauniešu īpatsvars, kuri atzina, ka dzīves laikā ir kaut reizi piedzērušies, ir mazāks nekās visos iepriekšējos pētījumos kopš 2006. gada. Ja 2012. gadā tādu respondentu bija 57 procenti, 2014. gadā – 41 procents, tad 2016. gadā – 39 procenti.

Source

Cālis.lv

Tags

Azartspēles Jaunietis Smēķi, alkohols un narkotikas Atkarība Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form