84% no 'Drošsinternets.lv' saņemtajiem ziņojumiem ir par bērnu kailfoto interneta vidē
Foto: Shutterstock

2019. gada pirmo deviņu mēnešu laikā Latvijas Droša interneta centrs "Drošsinternets.lv" ir saņemuši 2 848 ziņojumus, no kuriem 84 procenti jeb 2 390 ziņojumi ir bijuši par bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem internetā. Aktualizējot šo jautājumu, "Drošsinternets.lv" ir sagatavojis divus informatīvus materiālus: vecākiem paredzēto "Kā rīkoties, ja bērna kailfoto ir nonācis internetā?", kā arī pusaudžiem domāto "Nesūti kailfoto".

Cīņa ar bērnu kailfoto un bērnu seksuālu izmantošanu internetā ir aktuāla visā pasaulē. Saskaņā ar "Facebook" apkopoto informāciju, 2019. gada trešajā ceturksnī no sociālā tīkla ir izņemti 11,6 miljoni satura vienību, kas uzskatāmas par bērnu kailfoto vai bērnu seksuālu izmantošanu. Tas ir divreiz vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Savukārt no "Instagram" otrajā un trešajā ceturksnī tika dzēsti 1,2 miljoni fotogrāfiju un video, kuros redzami kaili bērni vai viņu seksuāla izmantošana.

"Ir virkne izplatītu veidu, kā nepilngadīgas personas kailfoto vai video nonāk internetā. Ļoti bieži savas atvases fotouzņēmumu internetā neapdomīgi publicē paši vecāki. Piemēram, ģimenes atpūtas laikā pludmalē vecāki nofotografē kailu savu bērnu un attēlu ievieto sociālajos tīklos. Tāpat nereti pats bērns vai pusaudzis labprātīgi ir nosūtījis savu kailfoto vai video kādam, ar ko sarakstās sociālo tīklu un saziņas platformās. Tomēr der iegaumēt, ka šādu darbību dēļ ikviens var nonākt policijas redzeslokā, jo sociālo tīklu administrācija informē valstu tiesībsargājošās iestādes par gadījumiem, kad tiek pārsūtīti bērnu kailfoto", skaidro "Drošsintenets.lv" vadītāja Maija Katkovska. Kā izplatītus kaifoto izspiešanas gadījumus Katkovska min situācijas, kad bērnam ar dažādām manipulācijas metodēm tiek lūgts, pieprasīts vai draudēts, lai viņš atklātos fotokameras priekšā. Nereti kailfoto var būt arī iegūts attiecību laikā, taču pēc attiecību iziršanas foto tiek izmantots, lai otru pazemotu, atriebtos vai sāpinātu.

"Drošsinternets.lv" ekspertu sagatavotajā materiālā "Kā rīkoties, ja bērna kailfoto ir nonācis internetā?" vecāki var atrast noderīgu informāciju par veidiem, kā bērnu kailfoto parasti nonāk interneta vidē. Plašāka uzmanība tiek pievērsta paņēmieniem, kurus parasti izmanto bērni un pusaudži, lai "izvilinātu" kailfoto citam no cita. Tāpat apkopoti triki, kādus ir iecienījuši pedofili. Informatīvajā materiālā ir apkopoti praktiski padomi, kā rīkoties vecākiem, ja bērns vēršas pēc palīdzības. Informatīvais materiāls vecākiem pieejams šeit. Savukārt informatīvajā materiālā pusaudžiem saprotamā valodā izskaidrots, kāpēc nevienam nedrīkst sūtīt savu kailfoto, kā arī sniegti praktiski padomi, kā rīkoties, ja foto vai video tomēr ir nonācis internetā, un ko darīt, ja kāds ir atsūtījis savu vai pārsūta citas personas kailfoto. Informatīvais materiāls pieejams šeit.

"Drošsinternets.lv" atgādina, ka nepilngadīgas personas kailfoto internetā – tā ir nelegāla
satura izplatīšana. Tāpēc, ja sociālajos tīklos, tiešās ziņojumapmaiņas programmās,
foto/video uzglabāšanas vietnēs un jebkur citur pamanāt bērnu kailfoto, nekavējoties par
to ir jāziņo "Drossinternets.lv" vai Valsts policijai. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu, persona,
kura rada vai izplata bērnu kailfoto, var tikt saukta pie kriminālatbildības, kas iestājas jau
no 14 gadu vecuma.

Tags

Bērni Drošība internetā Drošs internets Facebook Instagram Seksuāla izmantošana

Comment Form