Apgrūtināta ikdiena un skolioze. Kas vecākiem jāzina par dažādu kāju garumu bērniem
Foto: Shutterstock

Nevienam cilvēkam uz planētas kājas nav vienāda garuma. Lai gan minimāla augšstilba vai apakšstilba garuma atšķirība dzīves kvalitāti neietekmē, ir gadījumi, kad tā tomēr var apgrūtināt ikdienu un pat novest pie tālākiem veselības traucējumiem, piemēram, skoliozes. Apakšējo ekstremitāšu garuma atšķirību vislabāk var novērot bērnībā un tas ir laiks, kad tā var atstāt neatgriezeniskas sekas. "Capital Clinic Riga" sertificēta fizioterapeite Jeļena Kirika atklāj, kā pamanīt, vai bērnam ir atšķirīgs kāju garums, kādas sekas tas var radīt un kā to iespējams koriģēt.

Pastāv divu veidu kāju garuma atšķirība jeb anisomēlija: anatomiska vai funkcionāla. Anatomiska kāju garuma atšķirība veidojas strukturāla augšstilba vai apakšstilba kaulu saīsinājuma dēļ, un to var pamanīt jau uzreiz pēc dzimšanas vai arī brīdī, kad bērns sāk rāpot un staigāt.

Tā var būt gan iedzimta, gan saistīta ar kaulu attīstības novirzi vai kaula neesamību, gan iegūta, piemēram, traumējot kaulu augšanas zonas, lūzuma, deģeneratīvo saslimšanu vai kaula infekcijas rezultātā. Arī neārstēta gūžu displāzija un juvenīlais artrīts apakšējās ekstremitātēs var novest pie anatomiskas kāju garuma atšķirības, skaidro fizioterapeite.

Savukārt funkcionāla kāju garuma atšķirība veidojas, ja notiek asimetriskas izmaiņas mīkstajos audos vai locītavu kustību mehānikā. Piemēram, locītavu kontraktūra (neatgriezeniskās kustību izmaiņas locītavā), statiska vai dinamiska locītavas mehāniskās ass novirze, muskuļu vājums vai saīsinājums.

Pie anatomiskas kāju garuma atšķirības primāri ir jādiagnosticē un jākompensē apakšējo ekstremitāšu nevienlīdzība, lai novērstu iespējamās komplikācijas. Jāņem vērā arī tas, ka kompensācijas mehānismi visticamāk būs nepieciešami visa mūža garumā. Savukārt pie funkcionālas asimetrijas svarīgi diagnosticēt cēloni un, strādājot kopā ar fizioterapeitu, ir iespējams to pilnībā izlabot.

Iespējamās asimetrijas sekas – skolioze un apgrūtinātas ikdienas aktivitātes


Ja kāju garuma atšķirība ir neliela, tā var neietekmēt bērna dzīvi un turpmāko attīstību. Turpretī ievērojama atšķirība var radīt apgrūtinājumu ikdienas aktivitātēs, īpaši skriešanā un rotaļās. "Pēdu asimetriskas noslodzes rezultātā mainās līdzsvara izjūta, parādās nestabilitāte, bērns biežāk klūp un krīt," skaidro speciāliste.

Tāpat gaitas kompensācijas mehānismu dēļ var parādīties arī muskuļu un saišu pārslodze vienā pusē, kā arī, ja svara sadalījums uz pēdā ir asimetrisks ilgstoši, visas augstāk stāvošās struktūras tiecas uz viduslīniju un pielāgojas tās asimetrijai. No tā var veidoties nobīdes mugurkaulā – skolioze.

Tags

Bērna veselība Fizioterapeite Jaunietis Pusaudzis Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form