Apskate pie ārsta 2 mēnešos: Pārbaudām refleksus
Foto: Borilkevich / CC

"Premium Medical" pediatre Sarma Gaveika demonstrē, kā notiek 2 mēnešus veca zīdainīša apskate pie ārsta, kādus refleksus pārbauda pediatrs.

Refleksi ir organisma pielāgošanās reakcijas vides izmaiņām. Visus refleksus iedala iedzimtajos jeb beznosacījuma refleksos un dzīves laikā iegūtajos jeb nosacījuma refleksos. No piedzimšanas brīža līdz apmēram 4 mēnešu vecumam zīdaiņiem ir raksturīgi beznosacījuma refleksi, kurus pediatrs pārbauda pirmajās vizītēs. Lielākā daļa no tiem pazūd pirmo dzīves mēnešu laikā. Mazulītēm, kuras piedalās video sižetā – Karlīnai un Laumiņai, ir 2,5 mēneši.

Zīšanas reflekss ir novērojams jau tūlīt pēc piedzimšanas – jaundzimušais spēj pats pagriezt galviņu uz mammas pusi un pieskaroties ar lūpām mammas krūts galam, sākt zīst.

Arī klepošana un šķaudīšana tiek pieskaitīta šajā vecumā pie refleksiem, jo tas ir veids, kā tikko dzimis bērns pats attīra elpceļus no gļotām.

Magnēta reflekss no dzimšanas līdz apmēram 3 mēnešiem. To pārbauda, piespiežot pirkstu pie pēdiņām.

Soļošanas reflekss no dzimšanas līdz 3 mēnešiem. Tiklīdz bērna pēdiņa pieskaras cietai virsmai, kājas saliecas, bet otra pēda tajā pašā laikā iztaisnojas un atsperas pret galda virsmu.

Atbalsta reflekss jeb automātiskā soļošana arī novērojama līdz trešajam mēnesim. Bērnam nav vienmēr jāsoļo, bet refleksam ir jābūt.

Virsdegunes reflekss, ko biežāk pārbauda jaundzimušajiem pēc smagām dzemdībām. Pieskaroties pierei virs deguna, jaundzimušais aiztaisa acis. Tādējādi tiek pārbaudīts, vai pareizi tiek darbināti muskuļi, kurus darbina perifērā nervu sistēma.

Pēdu reflekss – uzspiežot uz pēdiņas, tiek savilkti un atlaisti pirkstiņi. Arī šis beznosacījuma reflekss, kas liecina, ka nervu sistēmas reflektorās kustības ir netraucētas. Līdz 4 mēnešu vecumam tam ir jāpazūd, pretējā gadījumā tas var traucēt brīvi valstīt pēdu un staigāt.

Tveršanas reflekss saglabājas līdz 3 mēnešu vecumam. Kaut ko ieliekot rociņā, priekšmets tiek cieši satverts un turēts. Iemīļotais skaitāmpants "Vāru, vāru putriņu" , kura laikā mamma ar savu pirkstu masē zīdaiņa plaukstiņu, lai tieši vērsts uz to, lai šis reflekss ātrāk pārietu un mazulis varētu satvert mantiņas pats.

Moro reflekss ir viens no tiem refleksiem, kas dažreiz biedē nepieredzējušus vecākus. Moro reflekss izpaužas tad, ja zīdainīti strauji un atmuguriski liek guļus. Tā ir nobīšanās reakcija - mazulis saliec un iztaisno rociņas un kājiņas. Nobriestot nervu sistēmai, apmēram pēc trīs mēnešu vecuma, šis reflekss izzūd. Visizteiktākais Moro reflekss ir pirmajā dzīves mēnesī.

Landau reflekss – turot uz vēdera, bērns paceļ galvu un nostiepj kājas. Arī liecina par ķermeņa pārvaldīšanu un ķermeņa simetriju.

Rāpošanas reflekss - guļot uz vēdera un piespiežot pēdas, mazulītis atsperas un it kā mēģina rāpot, tomēr arī tas ir tikai reflekss, nevis rāpotprasme.

Comment Form