Bērna intelektuālā attīstība līdz četru gadu vecumam: norma un kad vecākiem jāsāk uztraukties
Foto: Shutterstock

Ikviens vecāks savam bērnam vēl tikai vislabāko, tostarp jau agrīnā vecumā meklējot iespējas, kā atvasei nodrošināt veselīgu attīstību – ne tikai fiziski, bet arī intelektuāli. Tomēr nereti gadās, ka vecāku pūles šķietami nav attaisnojušās – bērns nespēj veikt vecumam atbilstošas darbības. Sākotnēji var iestāties noliegums, rasties cerība, ka viss vēl priekšā, taču nedrīkst šos iespējamos attīstības traucējumus atstāt bez ievērības. Jo ātrāk vecāki uzzinās, ka bērnam var būt kādas problēmas, jo labāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valsts izglītības satura centrs ir sagatavojis materiālu vecākiem "Bērns ar garīgās attīstības traucējumiem ģimenē", piedāvājot iepazīties ar vēlamo bērna intelekta attīstības gaitu dažādos vecumposmos. Šoreiz par bērniem vecumā no gada līdz četru gadu vecumam.

Cik attīstītam jābūt bērnam gada vecumā

Bērna ar normālu intelektu attīstība

Staigā ar vai bez pieaugušā palīdzības. Pazīst daudzus priekšmetus, prot atdot un paņemt priekšmetu vai rotaļlietu, patīk likt priekšmetus kastē. Patīk skatīties uz attēliem. Rāpo vai iet noteiktā virzienā. Izrunā atsevišķus vārdus, mācās izrunāt jaunas skaņas. Māj ar roku, kad atvadās. Sit plaukstas. Atkārto pieaugušo darbības.

Bērna ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nestaigā. Nerunā vai izrunā atsevišķas skaņas. Kustības ir neveiklas, nestabilas, bezmērķīgas. Var būt pasīvs, mazkustīgs vai nemierīgs, kustīgs, taču kustības nav apzinātas. Pietrūkst vajadzīgo emociju – nesmaida, neraud, nereaģē uz trokšņiem u. c. Neatdarina citus cilvēkus. Rāpo bez mērķa, nenoteiktā virzienā.

Bērna ar vidēji smagiem un smagiem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nespēj pats apsēsties, piecelties, neiet, nerāpo. Neseko ar skatienu priekšmetiem, nav intereses par tiem. Roku un kāju kustības ir neveiklas, neprecīzas, neapzinātas. Neizrunā vārdus, skaņas vai izrunā dažas neapzinātas skaņas. Vienaldzīgs pret apkārtējiem priekšmetiem un apkārt notiekošo.

Tags

Bērna veselība Valsts izglītības satura centrs Bērndārznieka attīstība Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Mazuļa attīstības posmi Mazuļa veselība Mazulis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form