Bērna negatīvās emocijas un to skaidrojums kontekstā ar emocionālā intelekta līmeni
Foto: Shutterstock

Vecāki sapņo, lai bērns sevi realizētu, gūtu panākumus un kļūtu laimīgs. Vai tas dzīvē īstenosies, vistiešākajā veidā būs atkarīgs no bērna emocionālā intelekta. Un liktenim šajā gadījumā būs visai maza ietekme: atslēgas no šīs paradīzes guļ tavā kabatā.

Psiholoģe, bērna emocionālā intelekta attīstības eksperte Viktorija Šimanskaja portālam "Parents" stāsta, kādas negatīvās emocijas bērns var piedzīvot un kā tās pareizi interpretēt.

Lai tiktu skaidrībā, kas ir emocionālais intelekts, speciāliste aicina atcerēties savus klasesbiedrus. Starp viņiem bija teicamnieki un trijnieku karaļi. Vieni aizgāja mācīties uz arodskolu, citi uz universitāti. Bet kāds liktenis viņus piemeklējis šodien? Droši vien starp trijnieku karaļiem ir veiksmīgi karjeristi un pat novatori, bet starp teicamniekiem ir daudz parastu menedžeru. Taču visums tomēr ir taisnīgs, lai kā mums necenstos mācīt par to pretējo. Mēs dzīvojam tādā sabiedrībā, kur pēc nopelniem iegūst nevis tie, kuri vienkārši ir "barojušies" ar zināšanām, bet tie, kuri prot notvert izdevīgus brīžus. Būt savas jomas profesionālim – ar to vien nepietiek. Lai sasniegtu panākumus visplašākajā tā izpratnē, ir jāprot atrast sevi, izvēlēties mīļāko lietu un veiksmīgi pārdot savas idejas, bet, savukārt, lai tas notiktu, ir svarīgi pareizi kontaktēties ar apkārtējiem cilvēkiem, uzsver eksperte.

Būt elastīgam, iejūtīgam, neiesaistīties nevajadzīgos konfliktos, nepanikot par neveiksmēm, neapvainoties par kritiku un paturēt savas domas pie sevis, kad tas ir nepieciešams. Šo noderīgo īpašību gammu iespējams attīstīt, ja vien cilvēkam pilnā apmērā izdodas apzināties savas jūtas un vajadzības. Iegūstot šādu pašiepazīšanas pieredzi, viņam kļūst vieglāk tikt skaidrībā ar emocijām, kuras piedzīvo arī citi cilvēki apkārt. Tāpat tas ir tiešs ceļš pretim tam, lai panāktu no viņiem vēlamo. Skan pragmatiski, bet tā reiz ir veidota mūsu pasaule, uzsver psiholoģe. Ja vēlies, lai bērns tajā eksistētu komfortabli, ar emocionālo sfēru ir jāpastrādā jau kopš bērnības, bet burtus un reizrēķinu iemācīs skolā.

Tags

Bērna audzināšana Bērnu audzināšana Psihoemocionālā veselība Psiholoģija Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības

Comment Form