Bērnam neārstēts deguna blakusdobumu iekaisums un bojāti zobi – iespējamie pneimakoku infekcijas iemesli
Foto: PantherMedia/Scanpix

Pneimokoks ir baktērija, kas mīt daudzu cilvēku rīklē, aizdegunē, elpvados un plaušās – pašiem nezinot, to nēsā 5 – 10 procenti veselu pieaugušo un 20 – 40 procenti veselu bērnu. Vecākiem jāatceras, ka par pneimokoku infekcijas perēkli bērna organismā var kļūt arī neārstēti deguna blakusdobumu iekaisumi, ilgstošas elpceļu slimības, bojāti zobi u.c., tāpēc rūpīgi jāseko līdzi mazuļa veselībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Divu mēnešu vecumā pret šo infekciju vakcinēti 95 procenti bērnu, kas ir par pieciem procentiem vairāk nekā 2015. gadā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie imunizācijas līmeņa un savlaicīguma rādītāji 2016. gada janvārī – septembrī. Arī savlaicīgi vakcinēto bērnu skaits pret šo infekciju nedaudz jeb par 2,2 procentiem ir palielinājies, sasniedzot 83,2 procentus no kopējā bērnu skaita.

Pneimokoks ir baktērija, kas mīt daudzu cilvēku rīklē, aizdegunē, elpvados un plaušās – pašiem nezinot, to nēsā 5 – 10 procenti veselu pieaugušo un 20 – 40 procenti veselu bērnu. Šķaudot vai klepojot, baktērija ceļo un var inficēt apkārtējos. Pastāv vairāk nekā 90 pneimokoku veidi jeb serotipi, kas nosaka slimības gaitu, smagumu u.c.

Visbiežāk pneimokoks izraisa vidusauss un deguna blakusdobumu iekaisumus, pneimonijas, bet reizēm arī smagākas slimības – meningītu, sepsi jeb asins saindēšanos, retos gadījumos – sirds bojājumus, kaula smadzeņu un mīksto audu infekcijas.

Statistika liecina, ka pneimokoks visvairāk apdraud mazus bērnus līdz divu gadu vecumam, kad saslimšanas, komplikāciju un arī mirstības risks ir visaugstākais, uzsver pulmonologs Viesturs Šiliņš.

Pneimokoku infekcija ir īpaši bīstama tāpēc, ka ir ļoti neprognozējama. Saslimt var gan bērni ar novājinātu imunitāti, gan gluži veseli mazuļi.

Pats labākais veids, kā pasargāt mazuli no pneimokoku infekcijas, ir agrīna vakcinācija. Latvijā kopš 2010. gada ir ieviesta valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret šo infekciju divu, četru un 12 mēnešu vecumā. Pētījumi liecina, ka vakcinācija smagas invazīvas infekcijas formas samazina par 90 procentiem, kā arī samazinās komplikāciju un mirstības risks.

Valsts apmaksātā vakcinācija tiek veikta bērniem līdz piecu gadu vecumam, bet vēlāk pret pneimokoku infekciju var vakcinēties par maksu.

Valsts apmaksātā vakcīna pasargā pret desmit pneimokoku paveidiem, kas izraisa arī bērniem bieži sastopamos vidusauss iekaisumus, plaušu karsoņus un deguna blakusdobumu iekaisumus.

Pērn laikā no janvāra līdz decembrim Latvijā ar invazīvu pneimokoku izraisītu slimību inficējās 39 personas, kas ir ievērojami mazāk nekā 2015. gadā šajā laika posmā, kad saslima 68 cilvēki, liecina SPKC dati.

Tags

Slimību profilakses un kontroles centrs Vakcīna Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Mazuļa veselība Mazulis Zīdaiņa veselība un barošana Zīdainis Infekciju slimības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form