Bērni mazi, kompleksi lieli: kā un vai to rašanos ietekmē sabiedrības spiediens
Foto: Shutterstock

Mūsdienās arvien vairāk zēnu un meiteņu, izaugot no mazuļu vecuma, jau piedzīvo iekšējās nesaskaņas. Viņu agrīnās psiholoģiskās problēmas vecākus dažreiz ieved strupceļā. Kā bērniem palīdzēt tikt ar tām galā?

Jau septiņu gadu vecumā mūsdienu bērni nereti cieš no kompleksiem, kuri viņu vecākiem šajā vecumā nebija pazīstami. Viņi pārdzīvo, ka nav skaisti, nav pietiekami slaidi un vēl, un vēl…

Desmit gadus vecais Antons mācās spēlēt vijoli, katru dienu mūzikas apguvei velta divas stundas. Natālija, viņa mamma, ir sajūsmā: "Dēls vingrinās bez jebkādiem atgādinājumiem!" Bet pavisam nesen viņš pieprasīja par savu aizraušanos nestāstīt viņa draugiem.

"Kad es pavaicāju, kāpēc? Viņš atbildēja, ka vijolei nav nekāda sakara ar lietām, ar kurām dzīvo viņa draugi. Ja viņi uzzinās, ka viņš to dara nopietni, sāks saukāt par "botāniķi", un normālām attiecībām būs beigas," stāsta Antona mamma. Dēls esot tik ļoti uzstājis uz savu, ka pat piedraudējis pamest vijoles spēli, ja mamma izrunāsies. Viņai nekas cits neatlika, kā apsolīt to turēt noslēpumā.

Antons nepieņem sevi tādu, kāds viņš ir, un visvairāk par visu baidās kļūt par "botāniķi". Šis komplekss ir viens no izplatītākajiem starp pusaudžu vecuma bērniem, portālā "Psychologies" uzsver speciālisti.

Grupas diktatūra

"Bērniem vecumā no septiņiem līdz 12 gadiem pirmo reizi parādās izteikta nepieciešamība piederēt kādai vienaudžu grupai, identificēt sevi ar viņiem un būt "tādam, kā visi". Šis vecums ir laiks, kad tiek pirmo reizi tiek pieņemti patstāvīgi lēmumi, kad bērni sper pirmo soli, lai nākotnē izietu ārpus ģimenes aprūpes," skaidro psihoterapeits Jakovs Obuhovs.

"Pēdējās desmitgadēs bērni vecumā no septiņiem līdz 12 gadiem ir kļuvuši par mūsu biežiem pacientiem. Sabiedrība viņus iedzen rāmjos, propagandējot izdevīgus patērētāju uzvedības modeļus: ja tu neizskatīsies tieši tā, vai, piemēram, nekļūsi par konkrētas mūzikas klausītāju, tu būsi izstums to grupas. Tāpēc mūsdienu bērnu vēlme "būt tādam, kā visi" ir daudz izteiktāka nekā agrāk," norāda franču psihoterapeits Alens Eriļs.

Netēlot gudrinieku, neparādīt, ka esi ar kaut ko aizrāvies nopietni, šādi ir noteikumi, lai šajā vecumposmā piederētu kādai grupai. Visas intereses, izņemot, pieļaujams, sportu, un grupas tiek izsmietas. Un bērns, kuram ir kāda īpaša aizraušanās, meklē savu komunicēšanas stilu.

Bieži par viņa uzvedības stratēģiju kļūst kautrība, kas viņam ļauj būt neatraidītam. Tiklīdz bērns saprot, ka viņš ar kaut ko atšķiras no vienaudžiem, viņam parādās pirmie psiholoģiskie kompleksi.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!