Četras cilvēka pamatprasmes jeb ko vajadzētu iemācīt bērnam
Foto: JESHOOTS.COM / cc

Prasmi apzināties savas vajadzības, skaidri novērtēt apstākļus, kuros tu atrodies un izvēlēties adekvātu līdzekli savu mērķu sasniegšanai – to māca psiholoģija. Un vēl arī – dzīve. Taču dzīvē gūto mācību var nākties gaidīt ilgi un dažreiz pat ar nepatīkamiem, uzsistiem puniem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Skolās un pat bērnudārzos pastiprināta uzmanība patlaban tiek pievērsta disciplīnas jautājumiem. Un katrs pedagogs un psihologs reklamē sevi un savas metodes tā, it kā tieši tās būtu visvajadzīgākās bērna turpmākajai laimei. Ko tik mēs nemācām saviem bērniem un ko tik mēs nemācāmies paši...

Tomēr nenāktu par skādi visā šajā priekšlikumu haosā ieviest precīzu un stingru sistēmu. Lai ko tu arī nemācītu bērnam: matemātiku, izšūšanu, mākslu vai jebko citu, visa dzīves pieredzes dažādība ir saistīta ar četru pamatprasmju apgūšanu, norāda psihologi portālā "Live&Learn". Tieši šo četru pamatprasmju esamība mums visiem sniedz iespēju dzīvot kopumā ...

Tāpēc – iepazīsties ar tām pamatprasmēm, ko nosauc speciālisti, un tikai pēc tam pieraksti bērnu karatē treniņos, pelmeņu lipināšanas kursos vai otrās svešvalodas apguves nodarbībās. Iespējams, dzenoties pēc bērna nodarbību dažādības un daudzuma, tu esi palaidis garām kaut ko svarīgu...

Lūk, te būs šīs četras pamatprasmes:

  • Prasme saprast personīgās vajadzības;
  • Prasme novērtēt apstākļus, kādos cilvēks realizēs personīgās vajadzības;
  • Prasme izvēlēties adekvātus līdzekļus mērķu sasniegšanai;
  • Prasme izprast problēmu veidošanās un risināšanas vispārīgos principus.


Palūko! Pirmie trīs punkti ir tīrā psiholoģija Un tikai pēdējais, – ceturtais ir kaut kā saistīts ar skolu un izglītības programmu. Kā norāda psihologi, no šī izriet, ka skola pamatā nodarbojas tikai ar vienu no četrām pamatprasmēm, kas patiesībā cilvēkam nepieciešamas izdzīvošanai. Vai kaķu mamma tā rīkotos, izglītojot savus kaķēnus, lai viņus palaistu lielajā dzīvē bez lielākās daļas nepieciešamo prasmju?!

Bet tagad vajadzētu tikt skaidrībā par šo ceturto prasmi – izprast problēmu veidošanas un risināšanas vispārīgos principus.

Jā, tas ir tieši tas, ko mēs iedomājamies iederamies zem vārda "izglītība". Tā ir smadzeņu kreisās puslodes aktivitātes attīstība, tā ir domāšanas spējas veidošana ... Tā ir racionalitāte, kuru cilvēce uzvarēja evolūcijas gaitā.

Bet vai to māca skolā? Analīze, sintēze, vispārināšana, sistēmu veidošana no haosa, spēja atrast analoģijas, redzēt modeļus ...

Reiz skolā (klasiskajā ģimnāzijas izglītībā) to tiešām mācīja. Pasniedza kursā "Loģika". Un arī loģika obligāti tika iestrādāta jebkura skolas kursa pasniegšanā. Loģika bija iestrādāta botānikas mācībā (materiāla sistematizēšana), dzimtās valodas gramatikas, matemātikas ...

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tagad skola māca (vairāk vai mazāk labi) risināt problēmas:

  • informātikā;
  • fizikā;
  • ķīmijā;
  • algebrā;
  • ģeometrijā...


Bet, vai skolā māca vispārīgos principus par problēmu konstruēšanu un risināšanu? Pat ar vienu ceturtdaļu dzīves pamatprasmju mācīšanu izglītības sistēma neizdodas, uzskata psihologi. Un kurš māca atlikušās trīs ceturtdaļas bagāžas, kas nepieciešama cilvēkam?

Psiholoģija māca spēju atpazīt savas vajadzības, prātīgi novērtēt apstākļus, kādos tu atrodies, un izvēlēties adekvātus līdzekļus mērķa sasniegšanai. Un vēl arī – dzīve. Taču dzīvē gūto mācību var nākties gaidīt ilgi un dažreiz pat ar nepatīkamiem, uzsistiem puniem.

"Bet psiholoģija māca ātri, un balstoties uz citu cilvēku kļūdām un ļoti humāni. Bet tā joprojām nevienam nav vajadzīga," tā secina psihologi šajā nelielajā pārdomu rakstā.

Turpinājumā lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus, par to, kas bērnam dzīvē būtu jāiemāca – būt labestīgam, pieklājīgam, godīgam, mīlēt sevi un līdz ar to – spēt mīlēt citus!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna audzināšana Psiholoģija
43475707
Bērndārznieka audzināšana
0
Bērndārznieks
43475461
Mazuļa audzināšana
0
Mazulis
43475719
Sākumskola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form