Četras 'sliktas' spēles, kuras bērni ne tikai drīkst spēlēt, bet tās pat ir ieteicamas
Foto: Shutterstock

Vesels bērns ir rotaļīgs, aktīvs un zinātkārs. Ja viņam ir rotaļlietas, pat visvienkāršākās, viņš izdomās, kā sevi nodarbināt. Ja mantu nav, viņš izmantos to, kas ir pa rokai – dabas materiālus, sadzīves priekšmetus, kancelejas preces. Brīvu spēļu apgabals, kurā bērns pats izlemj, kā tieši viņam rotaļāties, palīdz izteikt viņa iekšējo pasauli un ieviest tajā kārtību.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Psiholoģe Elēna Piotrovskaja portālam "Letidor" stāsta par spēlēm, ko pieņemts uzskatīt par "nepareizām, sliktām", taču kuras, patiesībā, bērnam pat vajadzētu spēlēt, paskaidrojot arī kāpēc. Atceries, ka spēļu valoda vēsta par bērna iekšējiem pārdzīvojumiem.

Labvēlīgos apstākļos (kad spēlē netieši iesaistās arī draudzīgi noskaņots pieaugušais, nenorādot, kas un kā jādara, tāds, kurš neuzspiež, kā "spēlēties pareizi") bērns burtiski atveido priekšstatu par savu iekšējo dzīvi.

Piemēram, dusmas, spriedze, iekšējie konflikti – bērnam šo visu palīdzēs izteikt spēles par kariņu, ar savstarpēji karojošiem personāžiem. Diemžēl, tieši šādas spēles bieži vien vecāki uztver kā "sliktās".

Tētis ar pacifista pārliecību var dēlam teikt: "Karš ir slikti". Bērns burtiski var tikt novirzīts no negatīvajām jūtām – dusmām, aizvainojuma, mīlestības, kas saistīta, piemēram, ar vecāku šķiršanos. Tieši tādā veidā, tēta skatījumā nepieņemamā spēlē, bērns var vismaz kaut kā izteikt savus pārdzīvojumus.

Tieši tādēļ aizliegums bērnam spēlēt agresīvas spēles var pārtraukt teju vienīgo kanālu viņa pārdzīvojumu izteikšanai, skaidro psiholoģe.

"Normāli attīstīts bērns labi saprot spēles nosacījumu raksturu. Kad satrauktie vecāki raizējas par to, vai bērnam mājās ļaut spēlēt šādas spēles, es vaicāju – vai bērna agresija parādās tikai spēlē vai ir virzīta uz cilvēkiem? Un kad saņemu atbildi: "Ko jūs, ko jūs! Viņš ir labsirdīgs zēns, tikai spēles šādas briesmīgas", es saprotu, ka bērns izmanto spēles dziedināšanas spēku. Viņš burtiski izspēlē savas emocijas šādā veidā – spēlē," stāsta psiholoģe.

Spēles ar negatīvām emocijām

Un, tātad, pirmais tips it kā sliktajām spēlēm – tās ir rotaļas, kas saistītas ar intensīvu negatīvo emociju izteikšanu. Aizliedzot bērnam šādas spēles, mēs viņam liedzam iespēju tikt galā ar saviem pārdzīvojumiem spēles veidā. Vienlaikus, uzmanīgi un draudzīgi pavērojot bērnu spēles laikā, var saprast, kas bērnu tik ļoti stipri uztrauc vai biedē, saskatīt pārdzīvojumus, kuriem ir vērts pievērst uzmanību.

Brīva spēle ir kā ceļš uz bērna iekšējo pasauli. Aizliedzot viņam izrādīt daļu no šīs pasaules, mēs atgaiņājamies no tā, kas satrauc bērnu.

Ja kariņu spēlē nevis viens bērns, bet divi vai vairāk, tādā gadījumā jāpievērš uzmanība, kā veidojas spēlē iesaistīto bērnu attiecības. Svarīgi, lai šāda spēle aizrautu visus tās dalībniekus, lai būtu prieks, lai tajā bērni iesaistītos brīvprātīgi, ar iespēju izstāties no spēles jebkurā laikā. Bet šī tēma jau ir atsevišķas sarunas vērts, atzīmē psiholoģe.

  • Rotalļietu ražošanas industrijā strādā labākie psihologi, tā uzskata Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas nodaļas profesore, psiholoģe Lūcija Rutka, šajā rakstā stāstot par rotaļlietu izvēli bērniem un skaidrojot, kāpēc puikām ieroči kā mantas ir vajadzīgi un kāpēc bērniem patīk rotaļlietas briesmoņu izskatā.

Tags

Bērna agresija Bērna audzināšana Rotaļlietas Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieka attīstība Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam