Cīņa ar bērnu kaitīgajiem ieradumiem – nagu graušanu, matu tīšanu, kauliņu krakšķināšanu
Foto: Tim GlowikCC

Pat vismazākajiem mēdz novērot tā sauktos bērnu kaitīgos ieradumus, kas nereti vecākus var novest līdz tādai pakāpei, ka pašiem jāsāk grauzt nagi. Taču nesteidz saskumt pavisam, "Zdorovie" aptaujātie bērnu aprūpes speciālisti sagatavojuši ieteikumus, kā tik galā ar nepatīkamajiem un vienlaikus arī pat nehigiēniskajiem tava mazuļa kaitīgajiem ieradumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmkārt, ir jāsaprot bērna darbību motīvi. Piemēram, pirksta zīšana vai matu virpināšana pirkstos var norādīt uz neapzinātu vēlmi samazināt stresu vai kliedēt garlaicību, bet, otrkārt, jāseko, vai tomēr jautājums jau nav nopietnāks un bērnam nav kādas neirozes, kuru pārvarēšanā palīdzēs vien ārsts.

Šajā lietā, kad jāmēģina bērns atradināt no kaitīgajiem ieradumiem, ir jābūt ļoti uzmanīgiem. Ja tu viņu sāksi kaunināt vai, vēl sliktāk, bērnu sodīt par viņa rīcību, tad stress tikai pieaugs un situācija pasliktināsies. Palīdzi bērnam atrast citu izeju no viņa emocijām. Un neaizmirsti par tādu lietu kā pozitīvu pamudināšanu, uzmanības novēršanu: ja tava meita cauru dienu grauza nagus, lai viņa izvēlas, ko ģimene ēdīs vakariņās. Neskopojies ar uzslavām! Un šajā grūtajā procesā – esi pacietīga. Iespējams, tavs bērns ļoti cenšas pārvarēt šo kaitīgo ieradumu, taču ir dienas, kad to nākas darīt ar pārāk lielām grūtībām.

Grauž nagus

Nagu graušana dažreiz var nozīmēt to, ka tavs bērns ļoti uztraucas vai pārdzīvo par kaut ko. Tomēr tas ne vienmēr ir tā. Iespējams, viss sācies pavisam nevainīgi – ar vēlmi likvidēt aiznadzīti. Pēc kā viņš sajutis sāpes, tādēļ atkal "atgriezies" pie sāpošās vietas. Tas ir kaitīgs ieradums, un kā apgalvo japāņu zinātnieki, var būt pat iedzimts ģenētiski.

Meklējam aizstājēju: Piedāvā bērnam ķirbju sēkliņas vai žāvētus augļus, ja reiz viņam tik ļoti nepieciešams kaut ko grauzt. Arī nagu vīlīte var būt labs aizstājējs šim dīvainajam nagu kopšanas veidam kā nagu graušana.

Cīņa ar bērnu kaitīgajiem ieradumiem – nagu graušanu, matu tīšanu, kauliņu krakšķināšanu
Foto: Shutterstock

Cits veids: Ja bērns nagus sāk grauzt kāda ilgāka brauciena laikā, pirkstu galus vari aplīmēt ar krāsainiem plāksteriem. Vai iedod bērnam pa ceļam plastilīnu vai kādu konstruktoru, lai rokas visu laiku būtu aizņemtas.

Radikālas metodes: Ja šis kaitīgais ieradums kļuvis par iemeslu, piemēram, iekaisumam, vai parādījies pēc kādiem stresa pilniem notikumiem, piemēram, dzīvesvietas maiņa, - noteikti ir vērts vērsties pēc palīdzības pie ārsta. Šādos, nopietnākos gadījumos, palīdzēs nomierinošas tehnikas un pat hipnoze, bet to visu plašāk varēs pastāstīt neirologs. Par nagu graušanu plašāk lasi šeit un šeit.

Tags

Sarakstu karuselis Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form