Diāna Zande: par bērna miega ieradumiem atbild vecāki
Foto: Shutterstock

Katru reizi, izdzirdot, ka ir laiks doties gulēt, bērns sāk skaļi raudāt, spārdīties vai kā citādi izrādīt nepatiku pret vecāku lēmumu. Izklausās pēc ierastas situācijas? Piecu bērnu māmiņa, psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Diāna Zande atklāj, ka par bērna miega ieradumiem atbild vecāki. Lekcijā vecākiem viņa skaidroja, kas mammai un tētim ir jādara, lai uzlabotu bērna miega ieradumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērns nepatiku pret miegu sāk izrādīt jau agrā vecumā. Pēc tam, kad viņš ir iemācījies rāpot un ir gatavs atklāt pasauli, viņam šķietami vairs neatliek laika gulēšanai. Tā vismaz viņš pats domā. Taču vecāki skaidri zina, ka miegs ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, kas palīdz mums atslābināties, apkopot dienas laikā piedzīvoto un sagatavoties jauniem piedzīvojumiem. Šo vajag atcerēties arī tad, kad mazais pilnā kaklā kliedz un spārdās, tādā veidā bez vārdiem, bet visiem saprotami paziņojot, ka nevēlas doties gulēt. Šie brīži vecākiem var sagādāt ne mazums rūpju. Taču Zande atgādina – tas, ka bērns negrib iet gulēt, nenozīmē, ka viņam to nevajag darīt. "Vecāki bieži vien jauc "man vajag" ar "es gribu". "Zīdainis grib piecas, sešas reizes naktī ēst krūti, nevis viņam to vajag. Tāpat ir ar gulēšanu. Bērns negrib iet gulēt, nevis viņam to nevajag," stāsta psiholoģe.

Miegs ir ārkārtīgi svarīgs jebkurā bērna augšanas posmā. Atšķiras tikai miegam veltītais laiks. Cik stundas dienā bērnam jāguļ katrā vecuma posmā, lasi šajā rakstā.

Psiholoģe atklāj, ka par bērna miega ieradumiem ir atbildīgi vecāki. Dažiem bērniem ir problēmas doties pie miera laicīgi. Zande skaidro, ka bērnam vajadzētu iet gulēt ap astoņiem vai vēlākais deviņiem vakarā. Kaut daudziem vecākiem var šķist, ka tieši tas ir laiks, kad viņu atvase ir visaktīvākā, patiesībā mazajam šajā laika posmā būtu jādodas pie miera. Viņa atklāj, ka, bērnam aizmiegot agrāk, ap pulksten astoņiem vai deviņiem vakarā, viņa miegs ir daudz veselīgāks un ciešāks.

Taču nolikt bērnu gulēt šajā laikā ir visnotaļ izaicinoši. Lai bērns aizmigtu vēlamajā laikā, psiholoģe iesaka vecākiem, pirmkārt, padomāt par to, kādi ir jaunās ģimenes miega ieradumi - cikos jūs kā vecāki paši ejat gulēt? Ja jūs pie miega dodaties tikai divpadsmitos vai divos naktī, tad arī mazais pie miera dosies vēlu. Piecu bērnu māmiņa stāsta, ka ir ģimenes, kurās mazuļi dodas gulēt vienos naktī, taču tas nebūt nav veselīgi bērna smadzenēm. "Šādi vecāki parasti atrunājas ar to, ka viņš tā grib. Ziniet, mans bērns grib vīnu, skriet uz ielas, nepiesprādzēties mašīnā. Es, piemēram, gribu neiet uz darbu un saņemt algu. Ar to es gribu pateikt – tas, ka mēs kaut ko gribam, nenozīmē, ka mums to vajag un tas ir veselīgi," viņa skaidro.

Tags

Diāna Zande Mamma Miegs Tēvs Bērndārznieks Mazulis Zīdainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form