Draugi pirmajā vietā, ģimene – pēc tam jeb Kādēļ pusaudzis vēlas sociālo neatkarību
Foto: Shutterstock

Pusaudzis vēlas ne tikai fizisko un emocionālo telpu, bet arī sociālo neatkarību no vecākiem. Vēlme pēc sociālās neatkarības izpaužas dažādos veidos. Bieži vien pusaudži priekšroku dod draugiem, nevis ģimenei. Ģimenē viss rit savu gaitu – kā jau ģimenē.

Tagad pusaudzis vairs nevēlas kopīgus pasākumus ar ģimeni. Sestdienas pēcpusdienā tu esi ieplānojis pikniku. Ceturtdienas vakarā tu par to pavēsti bērnam, bet viņš attrauc: "Ar mani nerēķinies." Situāciju ieskicē Gerijs Čepmens, grāmatas "5 mīlestības valodas pusaudžiem" autors.

Ģimenes pasākumos vecāki var piespiest piedalīties bērnu, kas laiku šajā izbraukumā, visticamāk, pavadīs labi. Taču, ja tādu pašu taktiku vecāki izmanto ar pusaudzi, tad visu pēcpudienu un vakaru viņi piknikos ar nepakļāvīgu ceļabiedru. Pusaudzis neatmaigs un nepriecāsies par izbraukumu. Taviem spaidiem pretstāvēs pusaudža neatkarība.

Kā uzsver Čepmens, labāk piekrist, ka pusaudzis ģimenes pasākumā nepiedalās, īpaši tāpēc, ka par to paziņoji tik vēlu. Protams, ne jau vienmēr pusaudzim nevajadzētu nekur doties ar ģimeni. Pasākumos, kur pusaudža klātbūtne ir svarīga, jācer uz viņa piedalīšanos. Taču par šādiem pasākumiem jāizstāsta laikus, tādējādi pusaudzim būs kā hronoloģiskais, tā emocionālais laiks sagatavoties notikumam. Vecākiem vajadzētu izskaidrot, kāpēc, viņuprāt, ir svarīgi, lai pusaudzis pasākumu apmeklē. Ja pusaudži jutīs, ka viņu plānus un intereses ņem vērā, tad ģimenei pievienosies labprāt. Tomēr, lai iedibinātu sociālo neatkarību, ir lietas, kas padsmitniekiem jādara ārpus ģimenes.

Vecāki, kas atver tīņa neatkarības vērtību, to veicinās: piekritīs, ka pusaudzis iesaistās sabiedrisko pasākumos ārpus ģimenes, un šo piekrišanu apliecinās ar mīlestības izpausmēm, nevis strīdiem. Vecāki, kas strīdas ar pusaudzi un pēc tam negribīgi padodas, nedz sekmē viņa neatkarību, nedz arī pauž mīlestību. Vēlme pavadīt laiku ar draugiem neliecina par to, ka padsmitnieks atraida vecākus, bet apliecina viņa sabiedrisko apvāršņu paplašināšanos ārpus ģimenes.

Apdomājoties vairākums vecāku saprot, ka tieši to viņi cerējuši sagaidīt. Kuri vecāki gan vēlētos uz mūžiem sociāli piesaitēt savu pusaudzi? Sociālā neatkarība rodas pusaudža gados. Saprātīgi vecāki palīdz bērnam ielikt pamatus turpmākajai sociālajai pieredzei ārpus ģimenes.

Tags

Pusaudzis

Comment Form