bērni
Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērnam ir svarīgi iemācīties prasīt to, ko viņš vēlas, spēt izteikt savas jūtas un emocijas. Iemāci to viņam – palīdzi iegaumēt un praksē pielietot šīs desmit frāzes, ko apkopojis portāls interesooo.com

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1. "Paldies, es nevēlos"

Ja tā vietā, lai kliegtu "Novāc to mēslu!", bērns atcerēsies par šo vārdu salikumu, vecāki paši vieglāk spēs pieņemt atteikumu un nekas neizjauks jauko noskaņojumu pie galda (vai arī citā situācijā).

2. "Man nepatīk!"

Ir ļoti svarīgi bērnam iemācīt izteikt šos vārdus, turklāt – skaļi, skaidri un pārliecinoši. Protams, ne katram vecākam to būs patīkami dzirdēt. Toties šis vārdu salikums neļaus bērnu "ievainot".

3. "Kā tevi sauc? Draudzēsimies?"

It kā vienkārši, pavisam nevainīgi vārdi. Bet bez to pielietošanas, bērni var palikt spēlējoties vienatnē.

4. "Drīkst ar jums?"

Ja vairāki bērni ir aizrāvušies ar kādu spēli, viņi var vienkārši neievērot bērnu, kurš "ložņā" apkārt. Bet dažreiz šāds skatītājs, maisoties pa kājām, rada citos nepatiku. Iemāci bērnam iesaistīties spēlē. Taču sagatavo viņu arī iespējamam atteikumam.

5. "Es dusmojos (esmu apvainojies, satraukts, bēdājos)"

Mazulis vēl neizprot savas emocijas, tādēļ ir ļoti svarīgi ar viņu to pārrunāt: "Tu dusmojies, tāpēc, ka …". Bet vēl noderīgāk pašam nosaukt savas emocijas, tādējādi parādot bērnam piemēru, kā tas darāms.

6. "Es padomāšu"

Šie ir ļoti noderīgi vārdi ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Atceries, cik reižu tu esi sniedzis atbildi, piekrītot kaut kam, bet vēlāk rūgti to nožēlojot. Bet ir taču tik vienkārši palūgt nedaudz laika, lai apdomātos. Šie vārdi komunikācijā ar bērnu sniegs vēl vienu ieguvumu, jo pēc pārdomām diezin vai bērns sāks skandalēt "negribu, nedarīšu". Visticamāk, viņš piekritīs tavam piedāvājumam vai vismaz būs gatavs apspriest kādas alternatīvas.

7. "Lūdzu" un "paldies"

Ja mācīsi bērnam šos divus vienkāršos un pieklājīgos vārdus jau pirmsskolas vecumā, radīsies ieradums tos lietot patstāvīgi, un pamazām tavā priekšā izaugs patiesi pieklājīgs cilvēks.

8. "Sakiet, lūdzu..."

Izmantojot šo frāzi, bērnam būs vieglāk palūgt svešu cilvēku palīdzību, kad radīsies tāda nepieciešamība. Audzinātājai, pārdevējai, garāmgājējiem – būs vieglāk reaģēt uz šādu palīdzības lūgumu.

9. "Kā es varu tev palīdzēt?"

Labākais šajā frāzē ir nevis tas, ka vārdi ir patīkami vecāku ausīm, bet gan fakts, ka bērns ar šo, it kā ārējo rituālu, kļūst iekšēji bagātāks.

10. "Es pamēģināšu"

Šie vārdi labāk par visu iemācīs atteikties no frāzēm "negribu" un "neprotu". Lai bērns pats pieņem lēmumu, kad rīkoties. Un tajā brīdī ir svarīgi, lai vecāki būtu godīgi – ja mazais piekrīt pagaršot karotīti jauna ēdiena, tad nevajag uzstāt, lai bērns izēstu tukšu šķīvi. Tikai pamēģināt….

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna audzināšana
43475707
Bērndārznieka audzināšana
43475461
Mazuļa audzināšana
43475719
Sākumskola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form