Edipa komplekss – vai visi bērni to piedzīvo un kā vecākiem reaģēt
Foto: Shutterstock

Gana daudz vecāku būs "kaut ko dzirdējuši" par Edipa kompleksu un teiks, ka runa ir par zēna spēcīgu piesaisti savai mammai noteiktā dzīves periodā. Parasti ar šo informāciju izpratne par minēto kompleksu ir izsmelta, un joprojām tā daudziem ir mīklaina lieta. Kāda ir šī kompleksa psiholoģiskā būtība? Un kāda tam ir nozīme turpmākajā bērna attīstībā?

Edipa kompleksa nosaukums radies pēc Sofokla traģēdijas "Cars Edips" sižeta. Psihoanalīzes pamatlicējs Zigmunds Freids uzskatīja, ka Edipa komplekss atspoguļo katra cilvēka vēlmi bērnībā stāties seksuālās attiecībās ar pretējā dzimuma vecāku un "nogalināt" konkurentu – sava dzimuma vecāku.

"Ko tu mīli vairāk – mani vai tēti?", "Es gribu gulēt kopā ar jums", "Kad es izaugšu – apprecēšos ar tēti". Tu jau esi dzirdējis šādas frāzes no saviem bērniem? Tātad, par Edipa kompleksu esi dzirdējis ne tikai no malas. Patiesībā šajā etapā runa ir par Edipa kompleksu un Edipa konfliktu – tipisku praktiski visiem bērniem konkrētā attīstības stadijā. Ja konflikts konkrētā vecumposmā paliek neatrisināts, tad gan var runāt par Edipa kompleksu kā par sava veida psiholoģisku stresu, kas var tālāk radīt grūtības savstarpējās attiecībās ar citiem cilvēkiem, kā arī citus sarežģījumus. Plašāk par šo kompleksu portālā "Parents" stāsta psihologi.

Kā tas notiek


Situācija, par ko runāsim zemāk, rodas divu trīs gadu vecumā, kad mazulis pakāpeniski "atdalās" no mammas un sāk sevi uztvert kā trīssavienības (ģimene – tēvs, māte un bērns) locekli, kurā tagad viņam būs jāatrod sava vieta. Kā likums, nokļūstot Edipa stadijā, bērns piedzīvo ļoti maigas jūtas pret pretējā dzimuma vecāku un mēģina savā veidā sacensties ar sava dzimuma vecāku. Parasti bērna jūtas ir pietiekami spēcīgas un pretrunīgas, taču vienlaikus tas ir solis jaunā sfērā, kas sniedz satraucošus pārdzīvojumus.

Vai nav tiesa, ka ir neparasti patīkami, kad tavs mazais dēlēns uz tevi skatās ar tādu apbrīnu, gluži kā dievināšanu! Kā uz visu varošu un lielisku dievieti. Bet, kāda ir tēva nostāja ģimenē šajā periodā? Stāsta trīs dēlu tēvs: "Es nebiju sajūsmā par sarežģījumiem, kas radās starp manu sievu un dēliem. Es jutos pilnībā izslēgts no notiekošā. Kad mūsu jaunākajam dēlam palika trīs gadi, viņš kā ieradumu ieviesa no rītiem ielīst mūsu gultā. Pusmiegā viņš iekārtojās starp mammu un mani un iemiga kā eņģelītis. Viņa mamma bija tik iejūtīga, ka neprotestēja pret ielaušanos mūsu teritorijā. Vienreiz es neizturēju un centos viņam aizliegt ielīst pie mums gultā, bet tam viltniekam atradās ne mazums veidu pārliecināt mūs, ka viņš vienkārši nevar gulēt viens pats. Sievai arī grūtībām izdevās pārliecināt viņu iet gulēt savā gultiņā."

Gan zēni, gan meitenes savā attīstībā iziet divas Edipa kompleksa fāzes. Tā saucamo negatīvo fāzi, kuras laikā bērns izjūt piesaisti sava dzimuma vecākam un konkurē ar pretējā dzimuma vecāku. Un pozitīvo, kad bērns piedzīvo iemīlēšanos pretējā dzimuma vecākā un piedzīvo sāncensības garu pret sava dzimuma vecāku.

Bērns, kurš piedzīvo Edipa stadiju, vēlas nedalāmi valdīt pār vienu no vecākiem, būt viņam par vienu vienīgo. Savukārt otrs vecāks tiek uztverts kā pretinieks. Bērns pret viņu piedzīvo spēcīgu greizsirdību, bet vienlaikus neapzināti identificējas ar viņu. Tādā veidā zēns "piesavinās" sev tēva vīrišķīgās īpašības, viņa autoritāti un varu, bet meitene kļūst sievišķīga, kā viņas mamma.

Konkurēšana ar vienu no vecākiem bērnam atnes ne mazums pārdzīvojumu: viņš svārstās starp vēlmi neredzēt tēti un mammu kopā un vainas sajūtu par sliktām domām. Dažreiz tas tik ļoti ietekmē bērnu, ka viņam var rādīties biedējoši sapņi, kuros "aizvainotais" vecāks var parādīties cilvēkēdāja vai ļaunas burves veidolā. Šāda veida tēli bērnā var radīt bailes, ka konkurējošais vecāks viņu sodīs par šādiem sapņiem.


Source

Cālis.lv

Tags

Bērna audzināšana Bērndārznieka attīstība Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa attīstības posmi Mazuļa audzināšana Mazulis
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form