Grēkāzis, elks un 'pelnrušķīte' – cik dažādas lomas mēdz būt bērnam ģimenē
Foto: Shutterstock

Bērns ir personība, īpaša pasaule, tomēr sociālā ziņā viņam piemīt kaut kādas noteiktas lomas: dēls vai meita, mazdēls vai mazmeita, brālis vai māsa. Nereti vecāki bērnam uzliek vēl arī citu lomu funkcijas. Aplūkosim lomas, ko var spēlēt bērni ģimenē, ja viņu audzināšana nerit īpaši pareizās sliedēs. Bērnu dažādās lomas ģimenē "Woman-rules" skaidro jomas speciālisti – bērnu psihologi.

Ģimene, tāpat kā jebkura cita sistēma, pilda vairākas funkcijas. Daudzas no tām ir saistītas ar ģimenes locekļu vajadzību apmierināšanu. Disfunkcionālā ģimenē funkcijas bieži tiek nodalītas un katra no tām uzticēta vienam ģimenes loceklim. Šeit aplūkotas dažas disfunkcionālo ģimeņu lomas, ar kurām savā grāmatā "Pieaugušie bērni. Disfunkcionālo ģimeņu noslēpumi" iepazīstina tās autori, psihoterapeiti Džons un Linda Frīli.

Ģimenes elks

Šī ir viena no visizplatītākajām lomām. Lai kā bērns neuzvestos, viņš vienmēr saņems pieaugušo atbalstu un apbrīnu. Ikviena viņa iegriba vienā mirklī tiks izpildīta. Ja nu pēkšņi kāds ne tik augstu novērtēs bērna īpašības un spējas, viņš uzreiz izsauks pārējo ģimenes locekļu neapmierinātību. Visa ģimenes dzīve tiek pakārtota bērnam. Visi ģimenes locekļi pastāvīgi demonstrē, ka dzīvo tikai bērna dēļ.

No vienas puses, mīlestība pret bērnu ir dabiska, bet no otras – cik pareiza ir šāda uzvedība? Mīlestība pret bērnu neizslēdz arī viņa audzināšanu. Vairumā gadījumu iespējamie rājieni par nepareizu uzvedību pašam bērnam tikai nāks par labu. Tad kāpēc gan pieaugušie par to neaizdomājas, veicinot un atbalstot bērna kaprīzes, bieži vien pat nekaunību? Pat apzinoties bērna nepareizo rīcību, vecāki bieži vien atrod tam attaisnojumu:

  • bez prasīšanas paņem mantas – viņš vienkārši ir ziņkārīgs;
  • runā pretī pieaugušajiem – viņš jūtas pieaudzis;
  • konflikts ar vienaudžiem – viņš neredz līdzību ar sevi;
  • neklausa – enerģisks bērns;
  • slikti mācās – skolotājs neprot paskaidrot;
  • slikti uzvedas skolā vai bērnudārzā – viņam tur ir garlaicīgi.

Ja bērnu tik bieži apbrīno, viņš arī sāk uzvesties arvien sliktāk. Droši vien, ka katram no mums ne reizi vien nācies sastapties ar šādiem neaudzinātiem bērniem sabiedriskā vietā, taču mūs pārsteidz ne jau paša bērna uzvedība, bet gan pieaugušo attieksme šādās situācijās. Par to, ko darīt, ja sabiedriskā vietā bērns uzvedas ne tā kā vajadzētu, lasi šeit.

Tags

Bērna audzināšana Sarakstu karuselis Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns

Comment Form