grūtniece
Foto: PantherMedia/Scanpix

Nedaudz teorijas: grūtniecība iestājas no brīža, kad ir apaugļota olšūna. Olšūna var tikt savukārt apaugļota, ja viņa ir nobriedusi. Tas ir, apmēram 14 dienas PIRMS gaidāmo mēnešreižu iestāšanos. Jo vispirms nobriest olšūna un tikai tad, ja tā netiek apaugļota, parādās mēnešreizes. Ja olšūna tiek apaugļota, tad dzemdes gļotāda netiek noārdīta - mēnešreižu nav. Olšūnas nobriešana ir pirmais akts, un tikai pēc tam seko mēnešreizes. Tādēļ mēnešreizes mēdz saukt arī par neapaugļotas olšūnas abortu. Tādēļ jāņem vērā, ka stāvoklī var palikt gan meitene, kurai vēl nav bijušas mēnešreizes, gan arī tikko dzemdējusi sieviete, kurai pēc dzemdībām vēl nav atjaunojušās mēnešreizes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mēs nevaram noteikt, kad mums ir notikusi ovulācija, tādēļ, ja nevēlaties palikt stāvoklī - jāizsargājas, neskatoties uz to, ka vēl nav bijušas mēnešreizes. Pirmā olšūna pēc dzemdībām var nobriest jau pēc 4 nedēļām, bet mēnešreizes parādās apmēram pēc 6 nedēļām. Barošana ar krūti nenozīmē, ka šī nobriešana nenotiek. Zīdīšana kā kontracepcijas līdzeklis darbojas tikai nelielai daļai sieviešu.

Kā skaita grūtniecības termiņu?

Iespējams, ka liksies jocīgi, ka ārsti skaita grūtniecības termiņu no dienas, kad grūtniecība vēl nevarēja būt - t.i., no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas. Kāpēc tā dara? Gandrīz neviena sieviete nevar tieši noteikt dienu, kad ir iestājusies grūtniecība. Tas attiecas pat uz tiem gadījumiem, kad ir bijis tikai viens vienīgais seksuālais kontakts - jo spermatozoīdi ir spējīgi nodzīvot apmēram trīs dienas labvēlīgajos apstākļos (par tādiem var uzskatīt veselas sievietes mikrofloru). Toties vairums sieviešu seko savam menstruālajam ciklam un var nosaukt pēdējo menstruāciju pirmo dienu. Tādēļ, lai nerastos vairākas skaitīšanas metodes un visiem ārstiem būtu vienota pieeja - grūtniecības termiņu skaita nevis no ieņemšanas brīža, bet no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas. Savukārt, ejot uz ultrosonogrāfiju, pateiks augļa vecumu, pamatojoties uz tā attīstību un lielumu. Šis termiņš ir visprecīzākais, bet arī nedod 100% patiesīguma garantiju, jo auglis tomēr attīstās individuāli.

Kā skaita iespējamo dzemdību datumu?

No pēdējo mēnešreižu pirmās dienas līdz dzemdībām vidēji ir 280 dienas (40 nedēļas). Tomēr noteiktajā datumā dzemdē tikai viena sieviete no 20. Apmēram 90% sieviešu dzemdē nedēļu ātrāk vai vēlāk. Saistīts tas ir ar vairākiem iemesliem: iedzimtas īpašības, iepriekšējo dzemdību skaita, reālā ieņemšanas datuma u.t.t. Tādēļ jābūt saliktai somai jau vismaz nedēļu pirms noteiktā datuma, un nav jākrīt panikā, ja šī diena jau ir garām.

Aptuveno dzemdību datumu var izrēķināt šādi:

  • pieskaitot pie pēdējo mēnešreižu pirmās dienas 280 dienas
  • pieskaitot pie pēdējo mēnešreižu pirmās dienas 7 dienas un atņemot 3 mēnešus (piemēram, pēdējās mēnešreizes sākās 1.martā, tātad aptuvenais dzemdību laiks ir 7.decembris)
  • skaitot pēc mēness fāzēm (viena pilna fāze ir 28 dienas). Grūtniecība ilgst 10 Mēness fāzes


Grūtniecības kalendārs

Piedāvātais kalendārs sākas ar 3.grūtniecības nedēļu (tātad reāli ar faktisko ieņemšanas brīdi). Grūtniecības nedēļas ir sadalītas trimestros. Trimestrus skaita divējādi: vai nu katrs trimestrs tiek uzskatīts par 13 nedēļām (matemātiski tas būtu pareizāk), vai nu arī: pirmais trimestris ir 1.-12. grūtniecības nedēļa (tātad, faktiski stāvoklī no tām ir būts 10 nedēļas), otrais trimestrs ir 13.-24. nedēļa, bet trešais trimestris ir 25.-40.nedēļa. Šāds iedalījums radies tādēļ, ka tieši šie termiņi atbilst galvenām grūtniecības attīstības fāzēm. Tādēļ, kalendārs ir sadalīts trimestros tieši pēc šāda kritērija. Sākumā ir norādīts grūtniecības termiņš (tāds, kā skaita ārsts), bet iekavās - augļa reālais vecums (šajā kalendārā šie termiņi atšķiras pa 2 nedēļām, jo parasti ovulācija notiek cikla vidū, ja cikls ir 28 dienas. Tomēr cikls katrai sievietei ir individuāls, tāpēc reālais augļa vecums var būt arī cits).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form