Idejas bioloģiskās pārtikas pielietošanā, sākoties jaunajam mācību gadam
Foto: Shutterstock

Kurš vecāks savam bērnam apzināti vēlas nodarīt kaitējumu! Neviens, bet neapzināti vai laika un zināšanu trūkuma dēļ vecāki nereti tomēr var nonākt situācijās, kad izvēlētā pārtika vai dzēriens bērna veselībai nav no tiem pašiem labākajiem. Lūk, pieci padomi jeb idejas, kā jaunajā skolas gadā iekļaut bērnu ēdienkartē bioloģisko pārtiku, ko portālam "Cālis.lv" atklāj kampaņas "BioLoģiski!" pārstāve Ilze Maskalāne.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1. Gatavo skolēna brokastis no bioloģiskajiem produktiem

Gandrīz katrā lielveikalā var iegādāties bioloģiskos piena produktus, bioloģiski sertificētas auzu pārslas, miltus, maizi, cepumus, bioloģiski sertificētas brokastu pārslas – un skolēna brokastis ir gatavas. Auzu pārslu putra, jogurts ar bio auzu pārslu cepumu, pārslas ar pienu - un esam nodrošinājuši bērnam tik svarīgo pirmo ēdienreizi, turklāt no garantēti tīriem produktiem.

2. Piedāvā bērniem līdzi uz skolu BIO našķus.

Bērni skolas pārtraukumos vēlas kaut ko uzkost. Piedāvā viņiem līdzi veselīgus, bioloģiski sertificētus našķus, piemēram, žāvētus augļus un ogas, kuri žāvēšanas un transportēšanas procesā nav apstrādāti ar ķīmiskām vielām. Ietin šos našķus krāsaina papīra tūtiņās, lai radītu mazu pārsteigumu. Pagatavo kēksiņus, izmantojot bioloģiskos miltus, piena produktus, kuri nopērkami lielveikalos, un bioloģiski sertificētas olas, kuras var iegādāties ekoveikalos un tiešās pirkšanas pulciņos. Ja bērni ļoti vēlas konfektes, tad gan lielveikalos, gan ekoveikalos ir pieejamas gan ledenes, gan gumijkonfektes, kuras ir ražotas, izmantojot dabīgas krāsvielas un patiešām garšo pēc īstiem augļiem.

3. Bērnu ballītēs – BIO dzērieni.

Bērnu ballītēs pierasts cienāties ar saldiem gāzētiem dzērieniem, bet tikpat labi varam atrast tiem alternatīvas. Lielveikalos meklē bioloģiski sertificētus gāzētos dzērienus no dabīgām sulām un bez mākslīgām piedevām – ir pieejami gan Latvijā, gan citās Eiropas Savienībās valstīs ražoti. Pagatavo limonādi pats no bioloģiski sertificētiem citroniem, jo tos var droši izmantot ar visu mizu, un nedaudz bio cukura.

4. Samazini bērnu pakļautību iespējami kaitīgām vielām augļos un dārzeņos

Cik vien iespējams, iegādājies bioloģisku pārtiku, tā pasargājot sevi un bērnus no pesticīdu atliekvielām, bet, ja tas nav iespējams, tad samazini to augļu un dārzeņu lietošanu, kuri ir visvairāk pakļauti apstrādei, piemēram, vīnogas, citus saldos augļus un ogas ar plānu mizu. Latvijā ar pesticīdiem visvairāk apstrādā ābolus, bumbierus, zemenes. Citus augļus un dārzeņus rūpīgi nomazgājiet un nomizojiet. Apdomā, vai vēlies dot bērniem nebioloģiski audzētus pilngraudu produktus, jo tieši grauda apvalkā uzkrājas tās vielas, ar kurām labība tiek apstrādāta augšanas laikā.

5. Uzzini, kā tiek gatavotas pusdienas skolā un pieprasi bioloģisko pārtiku

Vaicā savā skolā, vai pārtikas iepirkumā tiek ievēroti zaļā iepirkuma principi, kādas izcelsmes produkti tiek izmantoti un aiciniet iepirkumā iekļaut bioloģiskos produktus! Jo vairāk vecāki paudīs savu atbalstu bioloģiskai pārtikai skolās, jo lielākā motivācija būs gan pārtikas ražotājiem, gan uzņēmumiem, kas nodrošina maltītes skolā. Arī programmās "Skolas auglis" un "Skolas piens" ir iespējams piedalīties bioloģiskās pārtikas ražotājiem.

Tags

Ekoloģija Sākumskola Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form