neauglība
Foto: PantherMedia/Scanpix

Gaidītā bērna ienākšana ģimenē ir liela laime, taču daudzi pāri saskaras ar to, ka bērns nesteidzas pieteikties. Par iemesliem, kāpēc tā var notikt, runā Neauglības ārstēšanas kampaņas ārsti, klīnikas "EGV" speciālisti dr. Gunta Grīnberga un dr. Mārtiņš Levenšteins.

Sava auglība ir jāizzina

"Ikdienā strādājot ar pacientiem, novērojam, ka sieviešu zināšanas par sava organisma funkcionēšanu ir ļoti vājas," – pieredzē dalās klīnikas ārsti, papildinot, ka visiem pāriem, kas vēlas pieiet grūtniecības jautājumiem ar lielu atbildību, vispirms nepieciešams iepazīt savu organismu. "Ir ļoti vērtīgi lasīt specializētu literatūru, lai izprastu, kāds ir sievietes menstruālais cikls, kad notiek ovulācija, cik ilgi jāgaida līdz pirmajām grūtniecības pazīmēm," – stāsta ārsti. Izrādās, ka sievietes brīžiem nepārzina pat savas reproduktīvās sistēmas uzbūvi. Speciālisti aicina lasīt un izglītoties, lai pēc iespējas labāk izprastu sava organisma spējas un norises.

Tehnoloģijas

Ovulācija ir ciklisks process sievietes organismā, kura laikā no olnīcas izdalās nobriedusī olšūna. Tā notiek apmēram 14 dienas no menstruācijas sākuma. Ovulācijas laikā vai dažas dienas pirms un pēc tās var iestāties grūtniecība. "Lai pārliecinātos, vai diena tiešām ir piemērota bērniņa ieņemšanai, palīgā var ņemt mūsdienu tehnoloģijas un izmēģināt plaši pieejamas telefona aplikācijas, kas, vācot datus par menstruālo ciklu, izrēķina ovulācijas dienu," iesaka dr. Levenšteins.

Faktors, ko spējam ietekmēt: smēķēšana

Neapšaubāmi, katrs pāris vēlas, lai grūtniecība norit veiksmīgi. Lai bērns piedzimtu vesels, par savu veselību jārūpējas arī ģimenes pārim. Mēs nespējam kontrolēt visus faktorus, kas ietekmē mūsu veselību, taču smēķēšana ir ieradums, no kura var un vajag tikt vaļā. "Smēķējot cilvēks uzņem aptuveni 4000 veselībai kaitīgu ķīmisko savienojumu. Neauglības risks smēķēšanas dēļ skar gan sievietes, gan vīriešus. Turklāt īpaši izteikts risks netikt pie bērna ir tiem, kas pīpē vairāk par desmit cigaretēm dienā. Smēķēšanas atmešana ir liels ieguldījums gan savā, gan topošā bērna veselībā," stāsta dr. Grīnberga.

Stress

Arī stress var būt iemesls tam, kāpēc neiestājas grūtniecība, jo tiek nobloķēta ovulācija. Par stresu sauc organisma nespecifisko atbildi uz jebkurām tam izvirzītām prasībām. Situācijas, kas izsauc stresu, tāpat kā reakcijas uz to, katram cilvēkam ir atšķirīgas, un mainās dažādu faktoru ietekmē. Tieši tāpēc uz vienu un to pašu faktoru viens cilvēks var reaģēt ar spēcīgu pārdzīvojumu, kamēr otrs paliek salīdzinoši vienaldzīgs.

"Sievietei ir ļoti svarīgi izprast savu stresa līmeni," uzsver Grīnberga. "Sievietei nevajag kautrēties atzīt, ka viņa ir pakļauta stresam. Strādājot individuāli ar tiem faktoriem, kas izraisa spēcīgu stresu, sakārtosies arī sieviešu organisma norises".

Seko modei ar mēru

"Mūs kā mediķus ļoti priecē, ka modē ir veselīgs dzīvesveids un fitness," atzīst ārsti. Taču novērots, ka sievietes mēdz ieslīgt galējībās, pārmērīgi trenējoties un uzstādot savam ķermenim tādus mērķus, kas nevis veicina veselību, bet sabendē to. "Mums ir pacientes, kas ar mērķi uzaudzēt ievērojamu muskuļu masu, samazina tauku procentu ķermenī līdz robežai, kad vairs nav iespējama grūtniecības iestāšanās un zūd mēnešreizes," stāsta Levenšteins. "Šī ir fanātiskā tiekšanās uz sevis izvirzīto mērķi. Diemžēl mērķis nebūt nav veselība, bet paša izdomāts izskata ideāls. Treniņiem jābūt adekvātiem. Par laimi, pārejot uz piemērotu slodzi, menstruālais cikls atsākas," stāsta ginekologi.

Comment Form