Ieteicamākās rotaļlietas trīsgadniekiem
Foto: PantherMedia/Scanpix

Mūsdienās vecākiem ir ļoti grūti orientēties, kādas rotaļlietas bērnam iegādāties. Veikalos pieejams milzīgs daudzums rotaļlietu jebkurai gaumei, ver tikai maciņu vaļā, un no šī plašā preču klāsta nudien var galva sagriezties. Patiesībā katra vecumposma bērnam ir ieteicams īpašs rotaļlietu piedāvājums, un veikalā nebūt nav jātver viss, kas iepatīkas. Ir pat mantas, kas var kavēt mazuļa attīstību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērnu un ģimeņu psiholoģe Jekaterina Kesa portālā "Ipsyholog" sagatavojusi ieteikumus vecākiem, kādas rotaļlietas varētu palīdzēt trīs gadus veca bērna psihiskajai attīstībai, nevis kavēt to.

Iesākumā viņa atgādina, kas trīs gadus vecam bērnam, kura attīstība norit normāli, būtu jāprot: prast kontrolēt savu ķermeni, rāpot, sēdēt, staigāt, orientēties un pārvietoties telpā un nekrist, prast manipulēt ar dažādiem priekšmetiem, pētot to īpašības, prast klausīties, saprast teikto un sākt runāt.

Balstoties šajos uzdevumos, kas bērnam būtu jāprot, ja vien viņa attīstība norit normāli, psiholoģe iesaka, kādas rotaļlietas mazulim šajā vecumā piedāvāt.

  • Rotaļlietas, kas attīsta lielo motoriku un kustību koordināciju: ķegļi, bumbiņas, sporta inventārs (zviedru siena), dažādi bērnu attīstoši un ortopēdiski paklāji.
  • Izvēlies rotaļlietas sīkās motorikas attīstībai, vizuālās uzmanības un tā dēvēto mazo kustību koordinācijai: lego, krelles, gliemežvāki, mozaīkas, mīkstais plastilīns, pirkstiņkrāsas, dažādas uzlīmes.
  • Tāpat ieteicams bērnam piedāvāt dažādus mūzikas instrumentus, ar kuriem darbojoties bērns pats var radīt skaņas (te nav domāti elektroniskie). Zvaniņš, ksilifons, tamburīns, dažādi perskursiju instrumenti (kur skaņa tiek radīta, pa tiem uzsitot vai arī pakratot).

Svarīgi! Nedod bērnam uzreiz daudz rotaļlietu. Tad viņa uzmanība izklīdīs, un viņš nezinās, kuru mantu ņemt. Vienā reizē iedod bērnam tikai vienu rotaļlietu. Lai viņš ar to darbojas, izzina tās īpašības.

Kādas rotaļlietas nevajadzētu piedāvāt trīsgadniekam

Rotaļlietas, kas kavē bērna dabiski fizisko attīstību un rada viņam mākslīgu situāciju – staigulīši, rotaļlietas, kas palīdz apgūt pirmos soļus, bērnu pavadas (jā, arī tādas ir!).

Dažādas elektroniskas rotaļlietas, kur pietiek tikai nospiest pogu, lai atskanētu mūzika vai parādītos vizuāli efekti. Tādas mantas neveicina bērnu darboties ar priekšmetiem un neattīsta viņos iztēli un fantāziju.

Nepērc bērnam spēles burtu, ciparu, lasīšanas un rēķināšanas apgūšanai, un vispār netērē laiku šai lietai līdz bērna trīs gadu vecumam. Tas neietilpst šī vecumposma uzdevumiem. Visam ir savs laiks. Lielu daļu no iepriekšminētā bērns ar prieku darīs ap piecu gadu vecumu.

Lai rotaļlietas, ko tu pērc vai dāvini bērnam līdz trīs gadu vecumam, palīdz viņam atrisināt visus manis iepriekš nosauktos uzdevumus, novēl psiholoģe.

Savukārt zemāk atradīsi virkni portāla "Cālis" arhīva rakstu par ieteicamākajām rotaļlietām un to daudzumu mājās dažāda vecuma bērniem.

Tags

Rotaļlietas Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieka attīstība Bērndārznieks Mazuļa attīstības posmi Mazulis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form