Izlutināts mazulis – tās ir īstas galvassāpes vecākiem. Pastāvīgi panākot savu, bērns sāk sevi uzskatīt par galveno cilvēku pasaulē. Izlutinātība var radīt gana daudz nepatīkamu brīžu nākotnē. Pieauguša cilvēka dzīvē neviens pastāvīgi neapbrīnos luteklīti, neviens viņa vietā uz burvju mājiena neatrisinās visas ķibeles. Un te nu rodas – cerību sabrukums un dziļa vilšanās par apkārtējiem cilvēkiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Psihologi "Vospitaj" atklāj visspilgtākās pazīmes, kas liecina, ka tavs bērns jau ir izlutināts. Bet tas vēl ir labojams, tādēļ uzzini arī, kā šādā gadījumā būtu jārīkojas vecākiem. Šeit atradīsi septiņas vecāku nepareizās mīlestības izpausmes, bet te vari iepazīties vēl ar citām septiņām pazīmēm, kas liecina – vecāki pārāk lutina savas atvases.

Izlutināta bērna pazīmes

Mans un tikai mans! Es ne ar vienu nedalīšos! Izlutinātiem bērniem viss tiek nopirkts pēc pirmās izteiktās vēlēšanās. Visi saldumi, rotaļlietas, vecāku uzmanība – un nav nekāds pārsteigums, ka bērns ar to visu nevēlas dalīties nedz ar saviem vienaudžiem, nedz pieaugušajiem.

Histērijas. Spontānu histēriju lēkmes ir visai normāla parādība bērniem vecumā no trīs līdz četriem gadiem. Bet bērniem pirmsskolas vecumā šādas spontānas histērijas ir veids, kā manipulēt ar vecākiem.

Izvēlība ēšanā. Nav nekā briesmīga, ja bērnam tiek gatavoti īpaši ēdieni tādēļ, ka viņa veselībai ir nepieciešama kāda diēta. Taču, ja veselīgs mazulis uzstāj uz individuālu ēdienkarti katru vakaru, tā jau var būt izlutināšanas pazīme.

Vienmēr neapmierināts. Bērns īgņojas par jebko: viņam nepatīk rotaļlietas, zīmējumi, apģērbs, pagatavotā zupa. Viņam ātri apnīk jaunās mašīnītes un pastaiga pa parku. Viņš uzreiz pieprasa nopirkt mantu, ko ieraudzījis citam bērnam: "Es grib tādu pašu lelli/mašīnu!".

Nepalīdz vecākiem. Ir absolūti normāli palīdzēt bērnam sakārtot rotaļlietas, drēbītes līdz trīs gadu vecumam. Taču, ja to turpini darīt arī vēlāk, bērnam rodas priekšstats, ka tā tam arī jābūt, un ka tas turpināsies mūžīgi.

Ir nekaunīgs pret vecākiem. Ieradums iegūt visu vēlamo noved pie tā, ka bērns pret vecākiem sāk izturēties pārāk nekaunīgi. Kāpēc gan būt pieklājīgam ar tiem, kuri izpilda visas vēlmes? Necieņa pret mammu bieži noved pie tā, ka bērns tieši tāpat izturas pret visiem pārējiem.

Iedzen vecākus izmisumā. Izlutināts bērns uzskata sevi par galaktikas centru. Lai pievērstu sev uzmanību, viņš var kliegt, pārtraukt pieaugušo sarunas, sarīkot histērijas sabiedriskā vietā. Neprasme uzvesties publiskās vietās bieži kļūst par īstu problēmu, kuru visatļautības dēļ, ir ļoti sarežģīti labot.

Neuzņemas atbildību par savu rīcību. Lai ko nedarītu mazulis, mīļā mamma, labais tētis un vecmamma ar vectētiņu, kuri dievina mazo bumbulīti, uzreiz "likvidē" jebkuras sekas. Iesita kaimiņu meitenei? Nu viņa taču pati bija vainīga! Šādos siltumnīcas apstākļos audzis bērns nespēs pieaugt.

Nesaprot vārdus "nē" un "nedrīkst". Izlutinātiem bērniem ir grūti saprast, ka viņi varētu kaut ko arī nedabūt. Ja tas vēl būtu piedodams pavisam maziem bērniem, tad attiecībā uz četrus līdz sešus gadus veciem bērniem šo divu vārdu nozīme jau būtu jāizprot un jāpieņem. Kaprīzs bērns jebkuru atteikumu pavada ar skaļu īdēšanu, uzskatot, ka pienācis pasaules gals.

Ko darīt vecākiem

Mieru, tikai mieru. Atceries, ka vienīgais veids, kā kontrolēt situāciju, ir saglabāt mieru. Kliegšana nepiespiedīs bērnu tev paklausīt. Ignorē viņa uzvedību: "Es ar tevi parunāšu vēlāk, kad tu būsi nedaudz nomierinājies".

Pāraudzināšana. Tiklīdz tu sāc saprast, ka mazulis kliedz un raud, lai iegūtu vēlamo mantu, tūliņ pat apstādini mazo manipulatoru. Neizdabā viņam, izpildot jebkuru vēlēšanos, cerībā pārtraukt čīkstēšanu vai pat histēriju.

Iemācies teikt "nē" un "nedrīkst". Ļoti daudziem vecākiem šis uzdevums – atteikt bērnam izpildīt kāda viņa vēlmi – ir ļoti sarežģīts. Tieši tāpēc izlutināts bērns vecākus uztver kā staigājošus naudas maciņus, katru dienu saņemot dažādus labumus. Tā vietā, lai bērnam iegādātos kārtējo, iespējams, jau kādu simto, rotaļlietu, labāk velti bērnam vairāk savas uzmanības: kopā palasiet, aizejiet pastaigāties, paspēlējieties kopā.

Izlutināta bērna pazīmes. Padomi vecākiem
Foto: Shutterstock

Jauns vārds bērna leksikā – pienākumi. Paskaidro bērnam, ka mamma un tētis darbā piekūst, viņam gatavo ēst, mazgā un tīra. Tādēļ palūdz bērna palīdzību. Pirmais viņa pienākumus turpmāk būs izmētāto rotaļlietu sakārtošana pa tām paredzētajām vietām – kastēm, plauktiem vai skapjiem.

Tomēr arī nepārspīlē, sākot sava izlutinātā bērna pāraudzināšanu. Viņš var nolemt, ka tu esi pārstājis viņu mīlēt, ja agrāk visu atļāvi, bet pēkšņi visu to pašu aizliedz. Obligāti paskaidro, ka mīli bērnu tieši tāpat kā agrāk, bet tev viņa rīcība ne vienmēr patīk.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form