Izspiedušās vēnas grūtniecības laikā: iespējamais iemesls un sieviešu pieredze
Foto: Tim Mossholder / cc

Grūtniecības laikā sievietes ķermenis spēj mainīties līdz nepazīšanai – aug vēders, palielinās krūtis un dažkārt pat vēnas kļūt redzamākas. Šādas iepriekš nepieredzēs izmaiņas sievietei var radīt uztraukumu.

Viss mūsu ķermenis ir klāts ar vēnām, ar kuru palīdzību asinis nokļūst līdz sirdij. Tās ne vienmēr ir labi saskatās, taču, gaidot bērniņu, viss var mainīties. Jau grūtniecības trešajā trimestrī, ap 10. nedēļu, topošā māmiņa var novērot, ka viņas vēnas atsevišķās ķermeņa daļās, sevišķi krūšu un vēdera rajonā, ir kļuvušas pamanāmākas. Tās nav tik izteiksmīgas un redzamas kā varikozas vēnas, bet ir labāk pamanāmas nekā iepriekš.

Grūtniecībai attīstoties, vēnas var sākt izspiesties arī uz sievietes rokām un kājām. Šādas ķermeņa pārmaiņas visbiežāk piedzīvo topošās māmiņas ar gaišu vai ļoti gaišu ādas krāsu, taču arī tumšākas ādas īpašnieču vēnas var kļūt pamanāmākas grūtniecības trešajā trimestrī.

Vēnas nodrošina augli ar asiņu piegādi un barības vielām, tās ir būtiska augošā mazuļa atbalsta sistēmas sastāvdaļa. Portālā "What to Expect" minēts, ka iemels, kāpēc grūtniecības laikā tās kļūst redzamākas, ir asins daudzuma palielināšanās. Kaut krūts dziedzeri jebkurai sievietei ir labi apasiņoti, grūtniecības laikā palielinās dziedzeraudu apjoms un asins apgāde. Gaidot bērniņu, asins daudzums palielinās par aptuveni 20 līdz 40 procentiem, kas padara vēnas daudz izteiksmīgākas, kā rezultātā uz krūtīm var parādīties vēnu dzīslojumi. Jo vairāk dziedzeraudu, jo vairāk asinsvadu un sīko kapilāru, kas tos apasiņo, minēts portālā "Medicine".

Ļoti bieži vēnas atkal "pazūd" zem ādas pēc dzemdībām, taču, ja māmiņa savu mazo baro ar krūti, tās, gluži otrādi, var kļūt vēl izteiksmīgākas.

Ja vēnas uz krūtīm zīdīšanas laikā atgādina zirnekļa tīklus un papildus tam krūtis ir apsārtušas, sievieti māc slikta pašsajūta un drudzim līdzīgi simptomi, tad, iespējams, pie vainas ir mastīts – akūta krūts dziedzeru bakteriāla infekcija. Kaut šī slimība lielākoties piemeklē māmiņas, ir gadījuma, kad tā ir arī nedzemdējušām sievietēm. Vairāk par to lasi šajā rakstā.


Tags

Grūtniece Grūtniecība Krūtsbarošana Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form