Ja bērns mostas pārāk agri jeb Padomi, lai neļautu bērnam kļūt par īstu 'cīruli'
Foto: PantherMedia/Scanpix

Visi zīdaiņi un mazuļi ar pulksten 5-6 ieslīgst vieglā miega fāzē. Daži pēc īslaicīgas pamošanās atkal iemigs un nogulēs vēl kādu stundiņu, bet citi ne. Tas, vai bērns no rītiem modīsies agri, ir atkarīgs no diviem faktoriem, uzskata britu bērnu aprūpes māsa Džīna Forda, kura sniedz padomus vecākiem, kā palīdzēt bērnam rītos nogulēt ilgāk un nekļūt par "cīruli".

Viens no šiem faktoriem, kas var ietekmēt mazuļa mošanos agri no rīta, ir apgaismojums istabā, kurā guļ mazulis. Forda uzskata, ka vislabāk mazajam ir gulēt tumšā istabā. Ja bērns pamostas tumsā, vairumā gadījumu viņš, nonākot vieglā miega fāzē ap pulksten 5-6, pēc pamošanās atkal varēs iemigt. Kad durvis ir aizvērtas un aizkari aizvilkti, istabai ir jābūt tik tumšai, lai nebūtu iespējams saskatīt pat vismazākās rotaļlietas vai grāmatu aprises. Pat tikai ar skatienu uz šo priekšmetu pusi pietiks, lai samiegojies mazulis atmostos un gribētu sākt jaunu dienu.

To, vai mazulis kļūs par "cīruli", nosaka arī vecāku rīcība pirmo trīs mēnešu laikā agrajās mošanās reizēs. Pirmo nedēļu laikā mazulis, kurš būs pamodies un paēdis ap pulksten 2-2.30, var pamosties arī ap pulksten 6 un prasīt ēst. Jāievēro, ka arī šajā barošanas reizē jāizturas tieši tāpat kā nakts barošanas laikā. Tai jānotiek pēc iespējas ātrāk un mierīgāk nelielā apgaismojumā un bez liekām sarunām un acu kontakta veidošanas. Pēc tam bērns atkal jāiemidzina, lai viņš nogulētu līdz pulksten 7-7.30. Ja vien iespējams, nemaini autiņbiksītes ap pulksten 6, jo tas mazuli pamodinās vēl vairāk.

Ja bērns noguļ gandrīz līdz pulksten 4 un tad paēd, mošanos ap pulksten 6 ne vienmēr veicina izsalkums. Šis ir vienīgais laiks un brīdis, kad Forda vecākiem iesaka palīdzēt zīdainim atkal iemigt. Šajā posmā, lai mazulis nogulētu līdz pulksten 7, daudz svarīgāk ir nolikt viņu atkal gulēt pat tad, ja tas nozīmē arī samīļošanu vai māneklīša iedošanu.

Lūk, te būs daži padomi, kā neļaut bērnam pārtapt par īstu "cīrulēnu"!

  • Centies neizmantot naktslampiņu vai neatstāj atvērtas vai puspavērtas durvis, kad bērns ir nolikts gulēt. Pētījumi pierāda, ka pilnīgā tumsā smadzeņu ķīmiskās vielas, kas palīdz sagatavoties miegam, darbojas atšķirīgi. Pilnīgi pietiek ar vismazāko gaismas strēli, lai mazulis, kurš ir ieslīdzis vieglā miega fāzē, atmostos.
  • Bērni, kuri ir jaunāki par sešiem mēnešiem, var pamosties agrāk, ja ir nospārdījuši sedziņu. Pēc pieredzes var teikt: visi mazuļi šajā vecumā guļ labāk, ja ir kārtīgi sasegti. Paladziņš ir jāuzklāj gareniski pāri gultiņai tā, lai katrā malā to varētu nostiprināt, aizlokot vismaz 20 centimetrus. Forda iesaka arī sarullēt nelielu dvieli un iebāzt to malā starp matraci un redelītēm.
  • Mazuļus, kuri guļ nemierīgi un tādējādi atbrīvojas no uzsegtās sedziņas, būtu labāk likt gulēt 100 procentu kokvilnas auduma guļammaisā, kuru pārsedz ar paladziņu, kā minēts iepriekš. Atkarībā no laika apstākļiem, sedziņu var arī neizmantot.
  • Kad mazulis miegā sāk pārvietoties pa gultiņu un jau ir iemācījies velties, ieteicams lietot tikai guļammaisu un neizmantot palagu ar segu. Tādējādi bērns varēs brīvi kustēties, bet tev nevajadzēs uztraukties, ka nakts laikā viņam varētu kļūt auksti. Guļammaiss ir jāizvēlas atbilstoši gadalaikam.
  • Kamēr mazulis nav sasniedzis sešu mēnešu vecumu un nav sācis ēst papildēdienu, neatsakies no pēdējās vēlās ēdienreizes. Ja pirms piebarošanas uzsākšanas bērns piedzīvo intensīvas augšanas periodu, tad šajā maltītē viņam var piedāvāt arī papildporciju piena. Tādējādi samazināsies iespēja, ka mazulis izsalkuma dēļ atmodīsies agrāk, bet tas var notikt, ja pārāk agri atteiksies no pēdējās vēlās ēdienreizes.
  • Mazulis, kurš ir vecāks par sešiem mēnešiem un ir atteicies no pēdējās vēlās ēdienreizes, būtu jāmudina palikt nomodā līdz pulksten 19. Ja pirms šī laika viņš ieslīgs dziļā miega fāzē, visticamāk, viņš pamodīsies pirms pulksten 7.

Raksta sagatavošanā izmantota Džīnas Fordas grāmata "Apmierināta mazuļa dienas ritms" (izd. Zvaigzne ABC).

Source

Cālis.lv

Tags

Miegs Jaundzimušais (0-1 mēnesis) Zīdaiņa aprūpe Zīdaiņa veselība un barošana Zīdainis (1-3 mēneši) Zīdainis (4-8 mēneši)
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form