Ja vecāki ļaunprātīgi izmanto savas tiesības, bērns var vērsties bāriņtiesā
Foto: Shutterstock

Civillikuma 183. pants nosaka: "Kamēr vecāki nodrošina bērna uzturēšanu, bērnam jāstrādā vecāku mājas darbi bez tiesībām prasīt par to kādu atlīdzību, ja vien tā viņam nav noteikti apsolīta." Bet ko darīt, ja māte apzināti visus darbus uzgrūdusi bērnam, bet pati izklaidējas ar jauno dzīvesbiedru? Bērna tiesības šajā situācijā "Latvijas Vēstneša" portāla "E-konsultāciju" sadaļā skaidro juriskonsults Gatis Graustiņš.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kāds pusaudzis vēršas pēc palīdzības "Lvportāls": "Labdien! Man ir 17 gadi, pēc četriem mēnešiem būs 18. Man ir 25 gadus veca māsa. Es ar tēvu nesazinos vispār, viņš noliedz, ka viņam ir dēls, un māte visu laiku izmanto likumu, ka bērnam ir jāpalīdz vecākiem, liek man tīrīt māju, rūpēties par mājdzīvniekiem un darīt vēl visādus darbus, bet pati visu laiku ar savu jauno dzīvesbiedru lieto alkoholu manā klātbūtnē. Es nevēlos vairs to paciest un gribētu dzīvot pie savas māsas. Mana māsa arī pameta māti 17 gadu vecumā un aizgāja dzīvot pie sava tēva tieši šī paša iemesla dēļ (tēvi mums ir atšķirīgi). Māsa jau ir izteikusi man piedāvājumu dzīvot pie viņas, tikai nezinām, kā to likumīgi izdarīt."

Kaut likumā patiesi ir noteikts, ka bērnam ir jāstrādā vecāku mājas darbi bez tiesībām pieprasīt atalgojumu, Graustiņš uzsver, ka šī likuma norma nav absolūta.

Civillikuma 185. pantā ir paredzēts, ka savas tiesības var aizstāvēt arī bērni. Viņi var vērsties pēc palīdzības bāriņtiesā, ja vecāki noteikuši nepamatotus ierobežojumus vai radušās citas domstarpības vecāku un bērnu attiecībās. Domstarpību atrisināšanai, ja nepieciešams, bērnam ieceļams aizbildnis.

Izklāstītajā gadījumā arī pilngadīgā māsa varētu būt zēna aizbildnis, bet tikai tad, ja to apstiprinās bāriņtiesa.

Ja māte ar dzīvesbiedru regulāri ir alkohola reibumā un neievēro vecāku pienākumus, kā arī ļaunprātīgi izmanto savas tiesības pret bērniem, tad tas var būt pamats arī aizgādības tiesību pārtraukšanai un atņemšanai, noteikts Civillikuma 203. pantā.

Juriskonsults iesaka pirms sazināties ar bāriņtiesu parūpēties par to, kā pamatot un pierādīt sūdzību. Piemēram, konkrētajā gadījumā, jaunietim vajadzētu izdomāt, kā bāriņtiesai pierādīt, ka māte nemitīgi lieto alkoholu un visus mājas pienākumus liek darīt dēlam. "Iespējams, pirmajā saskarsmē māte bāriņtiesas pārstāvjus spēs pārliecināt, ka alkohola reibumā atrodas reti un parasti viss mājās norit normāli un samērīgi," viņš skaidro.

Tags

Attiecības ģimenē Bāriņtiesa Cilvēktiesības Jaunietis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form