
Klāt vieni no gada gaidītākajiem svētkiem, kad meitas steidz pīt puķu vainadziņus, ar kuriem rotāties Līgo dienā, bet vīri domā par gaļas cepšanu uz Jāņu ugunskura. Tā kā Jāņi ir laiks, kad izbraukumos svinēt dodamies ar visu ģimeni, jādomā trīs soļus uz priekšu un jābūt gatavam visdažādākajām situācijām. Par to, lai droši līgotu gan mazākie jāņubērni, gan topošās māmiņas un arī pusaudži, un vecāki, vērts parūpēties laikus. Tāpēc pašķirstījām portāla "Cālis" virtuālo enciklopēdiju un apkopojām vērtīgāko, kas noderēs svētkos.
Vai grūtniece svētkos var pagaršot alutiņu un vai no svētku galda var pagaršot visu, ko acis redz? Mediķiem ir strikts viedoklis, ka grūtniecei vis nevajadzētu pat pielikt lūpas pie alus glāzes. Bet, kas attiecas uz garšas baudām – ēst var to, kas ir termiski apstrādāts un zināma produktu izcelsme. Jāizvairās no desertiem ar svaigām olām, ēdieniem, kuros ir svaigas zivis un, protams, pelējušā siera.
Alus putiņas pagaršot nevar dot arī bērniem, lai cik nekaitīgi tas neliktos. Bez tā, jāpieskata, lai mazulim neiedotu kādu gardumu, kas ir ar augstu aizrīšanās risku. Turklāt jāseko līdzi, lai mazās roķeles nepastieptos pie karsta grila. Tā kā Jāņu brīvdienas sola siltas, neviens vien dosies atveldzēties pie ūdeņiem – ielāgo, ka bērni pie ūdens jāvaktē divtik acīgi. Tāpat jāuzmanās arī no pārkaršanas, kas nereti vispirms skar tieši bērnus. Bet, lai nekostu odi, vērts ielūkoties padomos par kukaiņu atgaiņāšanu un niezes likvidēšanu.
Paškontrolei jābūt arī svētkos, tāpēc, lai vecāki nezaudētu modrību, alkohols jālieto ar mēru. Bet, ja svētki svinami plašā pulkā, pavēro savu pusaudzi, lai arī tam nepaslīdētu kāja vienaudžu bariņā. Par skaistām lietām domājot, neaizmirsti pastāstīt bērniem, kāpēc šos svētkus svinam un Līgo vakarā izpriecāties kādā kopīgā rotaļā.
Lai droši un līksmi Jāņi!
- 1. Trīs rotaļas Līgosvētkiem, kurās līksmot mazajiem jāņubērniem
- 2. Kā vienkāršā valodā bērnam pastāstīt par Līgo svētkiem
- 3. Dabīgi līdzekļi odu atgaiņāšanai un niezes likvidēšanai bērniem
- 4. Pārtikas produkti, kas mazuļiem var radīt aizrīšanās risku
- 5. Bērns aizrijies ar ēdienu vai svešķermeni: vecāku pareizā rīcība
- 6. Bīstams objekts vasarā – grils. Pareizā rīcība, ja bērnam radies apdegums
- 7. Būtiski ieteikumi, lai atpūta pie ūdens nebeigtos traģiski
- 8. Pareizā rīcība, ja peldēšanās laikā bērnam paliek zilas lūpas
- 9. Alus putiņas bērnam - var vai nevar dot nogaršot?
- 10. Bērns pārkarsis saulē: kā to pamanīt un ieteicamā rīcība
- 11. Ja svētku laikā saslimst bērns: ārste stāsta par palīdzību mājas apstākļos
- 12. Pirmā palīdzība nelaimes gadījumā sev un draugam, kas jāzina katram bērnam
- 13. Grūtnieces 'nē' un 'jā' Līgo vakara svinēšanai
- 14. Runājot par alkoholu: kā noteikt, vai bērns ir dzēris
- 15. Paškontrole vecākiem: Cik daudz alkohola ir par daudz?
- 16. Dejošana, 'kailā' pelde un trīs citi mīti par auglības veselības uzlabošanu Jāņos