bērns
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ir labi, ja bērnam pastāv iespēja ciemoties pie vecvecākiem, kuri var veltīt laiku gan izklaidēm, gan dzīves pieredzes nodošanā. Taču nereti vecāki sūdzas, ka omītes un opīši bērnus pārāk "sabojājot" – gan lutinot, gan ietekmējot ar saviem novecojušiem uzskatiem. Šajā piemērā ir vēl citādāka pieredze, kad mammai nepatīk no omītes ģimenes pārņemtais komunicēšanās stils.

"Kad mana meita atgriežas no vīra vecākiem, viņa sarunājas tā, kā pieņemts tajā ģimenē – skaļi, uzsvērtā tonī, kā uz skatuves. Man tas briesmīgi nepatīk, bet kritizēt viņu es neuzdrošinos. Vai ir iespējams kaut kā minimizēt šo ietekmi?" tā portālā "Parents" pēc speciālista padoma taujā kāda mamma.

Atbild psiholoģe, psihodrāmas terapeite Jekaterina Mihailova:

"Jūsu neveiklumu var saprast. Protams, var pateikt: "Nerunā kā vecmāmiņa", bet tas jādara ļoti korekti. Demonstrēšana, ka jūs aktīvi nepieņemat "tās ģimenes" dzīves stilu un komunicēšanās veidu, nav labākā dāvana meitai. No otras puses, kluss nosodījums arī nav izeja. Viņa nevar nejust jūsu neapmierinātību, un, nezinot iemeslus, visticamāk, uztvers to kā uz sevi vērstu.

Pamēģiniet uz to paraudzīties citādāk. Katrā mājā ir savs dzīvesveids, savs stils. Bērns, kurš pabijis dažādās mājās, par dzīvi zina vairāk. Pārslēdzoties, viņš trenē svarīgas spējas – būt adekvātam. Pagaidām meitai vissvarīgākais cilvēks esat jūs, bet visdrīzāk, ka no bērnudārza, bet pēc tam no skolas viņa droši vien sāks "nest mājās" kaut kādus vārdiņus, manieres, kuras ne vienmēr jums patiks. Labāk uzskatīt, ka šī situācija nes kaut kādas dzīves mācības, arī jums. Tā sniedz iemeslu aizdomāties par to, cik jums ir svarīgi meitai būt par vienīgo uzvedības modeļa paraugu. Pat tad, ja vēlaties, lai viņa būtu precīzs jūsu atspulgs, padomājiet, vai tas būs labāk tieši meitai.

Citu ģimenes locekļu atdarināšana ir neizbēgama un zināmā mērā tā pat ir vēlama. Paraugieties uz šo situāciju kā uz vērtīgu resursu elastīgumu: iespējams, tevi šī nesimpātiskā maniere var tracināt, bet tu saskatīsi zīmi, ka bērns normāli gūst pieredzi. Iesākumā pacentieties atmest personīgo spriedzi un agresiju, nefokusē uzmanību uz to, ka šī ietekme jūs kaitina. Labākais veids, kā meitai palīdzēt dabiski pārslēgties uz jūsu "viļņa" – sāciet kaut ko darīt kopā: paspēlēties, palasīt. Un viņa ātri noskaņosies uz intonāciju, ritmu, manieri, kura ir pieņemta jūsu saziņā.

Zemāk atradīsi virkni "Cālis" arhīva rakstu par to, kāpēc bērnus būtu vērts dot pieskatīt vecvecākiem, kā viņiem koriģēt savu attieksmi, lai omītes un opīši vienmēr būtu gaidītisavu bērnu mājās, no kādām frāzēm izvairīties, lai nerastos lieki kašķi.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!