Jautājums un atbilde: pēc strīda dēls pārvācas dzīvot pie tēva – kā salīgt mieru ar pusaudzi
Foto: Shutterstock

"Manam dēlam ir 14 gadu. Viņš pastāvīgi dzīvoja ar mani, bet katras brīvdienas pavadīja ar tēvu – mēs esam šķīrušies. Zēns ir burvīgs, problēmu ar viņu nav bijušas. Bet līdz ar pārejas vecumu sākās konflikti. Pamatā tādēļ, ka dēls daudz laika pavada pie viedtālruņa. Centos mierīgi parunāt. It kā viņš saprot, ka tas nav nekas labs...Bet tad atkal "noraujas". Pēdējoreiz sarunāja man daudz visādu nelāgu lietu. Man tas bija aizvainojoši un sāpīgi. Palūdzu padzīvot pie tēta, ja reiz es izraisu tik daudz negatīva.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rezultātā dēls tagad dzīvo pie tēva. Sadzīviski es par viņu nepārdzīvoju, bet mēs faktiski nekomunicējam. Saprotu, ka "norīt" aizvainojumu – nav izeja. "Skalot smadzenes" es arī viņam nevēlos. Ļoti pārdzīvoju. Vēlos harmoniskas un uzticamības pilnas attiecības ar dēlu," padomu speciālistam vaicā mamma Marija.

Atbildi portālā "Parents" sniedz psiholoģe Ksenija Bekenova:

"Izskatās, ka tajā strīdā jūs esat sadzirdējusi kaut ko tādu, ko nekādi nespējat aizmirst. Jūs nemaz nerakstiet par to, kas jūs tik ļoti aizvainoja, bet tas ir svarīgi! Nezinot kontekstu, pieļauju, ka jums priekš sevis būtu precīzi jānodala vēstījumi, kuri bija visievainojamākie. Un paraudzīties uz tiem no mātes pozīcijas.

Vēstījumus jums nodeva dēls-pusaudzis, bet šajā periodā bērni aktīvi aizstāv savu teritoriju. Un to viņi dara maksimāli agresīvi, jo šis ir viņu mācīšanās periods, lai sevi pasargātu no pasaules. Pacentieties ieraudzīt un saprast, ka šo aizvainojošo vārdu mērķis ir nevis jūs personiski iznīcināt, bet likt jums saprast, ka jūs, atrodoties pusaudža teritorijā, šķiet neesat kaut ko pamanījusi un pārkāpusi robežu.

Kas mainās, kad bērni kļūst par pusaudžiem? Viņi sāk sev apkārt iezīmēt precīzus rāmjus, pieprasīt uzmanību un cieņu pret savi un savām vajadzībām, greizsirdīgi sevi aizstāvot. Un dažreiz pat pārāk...

Bērniem sāk veidoties savas unikalitātes izpratne, neatkarība, viņi pamēģina radīt personīgos noteikumus. Un pirmie, no kuriem viņi vēlas attālināties, ir tieši vecāki. Šis ir dabisks etaps, kas no jums prasīs vīrišķību un pacietību. Nāksies iemācīties atšķirt notiekošo un censties nepamest savu bērnu vienatnē ar visām problēmām pat tad, kad viņš jūs atgrūž.

Šajā laikā starp jums abiem rodas jauna mijiedarbība, pat jauna sarunvaloda. No pilnīgi no jums atkarīga mazulīša dēls pakāpeniski pārvēršas jaunā vīrietī."

Zemāk atradīsi virkni portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā labāk saprast savu pusaudzi, kā iemācīties ar viņu strīdēties mierīgi, kā uzvesties pašiem vecākiem, lai lieku reizi neprovocētu konfliktus ģimenē.

Tags

Bērni Pusaudzis Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form