Kā ar uzvedības terapiju palīdzēt bērnam ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu
Foto: Shutterstock

Par uzmanības deficīta sindromu pēdējos gados tiek runāts daudz, tomēr arvien izpratne no vecāku, skolotāju un sabiedrības ir visai dažāda. Cits, sak, izlaists bērns un var līdzēt vien "žagara kungs". Citi jau ir lasījuši kaut ko vairāk un zina, ka tā ir nopietna lieta un izlaidībai ar šo sindromu nav nekāda sakara. Par to, kā var palīdzēt bērnam ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu, konsultē veselības centra "Vivendi" psiholoģe Kristīne Dūdiņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Andris stundās ir neuzmanīgs, nedzird uzdevumu un pat nemēģina to izpildīt, turklāt – traucē arī citiem. Kad skolotāja ar neredzamo marķieri katra uzdevuma beigās pierakstīja pareizo atbildi un pēc uzdevuma veikšanas Andris to varēja nekavējoties pārbaudīt, zēns uzdevumu izpildīja pirmais un lūdza papilduzdevumu. Tomēr viņš joprojām nemitīgi dīdās, bieži izsauc atbildi no vietas vai nav dzirdējis jautājumu.

Mājas darbu pildīšana Annai ir īstas mocības. Pat nelielu uzdevumu veikšana var ievilkties vairāku stundu garumā. Vecāki vairākas reizes atgādina, lai pievēršas uzdevumam, bet Annas uzmanību arvien piesaista citas lietas – cita grāmata, doma, vajadzība. Palīdzēja smilšu pulkstenis. Annai jāpilda uzdevums tik ilgi, līdz iztek smilšu pulkstenis. Ja viņai tas izdodas, ir nopelnīta uzlīmīte. No nopelnīto uzlīmīšu skaita atkarīgs, cik ilgi Anna varēs vakarā skatīties multenes. Lai arī reizēm Anna dusmojas, jo nevar skatīties multenes, visbiežāk viņai šī spēle patīk un mājasdarbi risinās raitāk.

Andrim un Annai ir uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (UDHS). Tas nozīmē, ka viņiem nav pietiekami nobrieduši smadzeņu centri, kas atbild par darbības un psihisko procesu (tajā skaitā uzmanības, emociju) kontroli, pašregulāciju.

Tags

Bērna audzināšana Bērndārznieka attīstība Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form