Kā attīstīt prasmes, ar kurām mazulis piedzimst
Foto: Shutterstock

Ilgi gaidītais satikšanas brīdis ar mazuli ir klāt! Viņš tikai ēd un guļ – tā varētu domāt. Tomēr mums jāapzinās – lai arī viņš vēl ir ļoti maziņš, personība jau ir liela. Neskatoties uz to, ka mazulis, kurš tikko ieradies pasaulē, mums nevar pateikt, kā jūtas, viņu vērojot un iepazīstot, vecāki var sajust un attīstīt mazulim iemaņas, ar kurām viņš jau ir piedzimis. Sertificēta fizioterapeite, dūla un zīdīšanas konsultante Liene Grigāne skaidro, kā šīs prasmes mazulim attīstīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tauste attīstās jau mammas vēderā


Grigāne uzsver, ka nevar izprast to, kuru nepazīst. Tāpēc nepieciešams veltīt nesteidzīgu laiku, lai iepazītu un redzētu, cik bērniņš ir spējīgs. Pirmā mazulim attīstās tauste. Piedzimstot ar tās palīdzību mazulis iegūst informāciju par apkārtējo pasauli – spēj atšķirt dažādus objektus pēc formas, tekstūras, temperatūras utt. Pieskārieni ir arī veids, kā iepazīt savu mammu un tēti.

Dzirdes atmiņa veidojas no 28. grūtniecības nedēļas


No 24. līdz 28. grūtniecības nedēļai mazulim jau ir pilnībā nobriedusi dzirde, un no šī brīža viņš sāk reaģēt uz skaņām. Iespējams, dziesmiņa, ko dziedāsi mazulim, vēl puncī esot, būs viņa mīļākā dziesma pēc piedzimšanas. Dziedāšana uzlabo saikni ar bērnu – viņi ir daudz mierīgāki un vieglāk nomierināmi.

Tikko dzimis bērniņš, vadoties arī pēc smaržas, meklē un atrod krūti


Jau no 29. grūtniecības nedēļas mazulim novērota reakcija uz smaržu. Dūla un zīdīšanas konsultante Liene Grigāne uzsver, ka mazuļi nomierinās, ja blakus novieto apģērbu, kas smaržo pēc viņu mammas.

Uzreiz pēc dzemdībām redze ir pietiekami laba, lai varētu saskatīt savu mammu un tēti


Attālums, kādā bērns redz uzreiz pēc piedzimšanas, ir apmēram 25 centimetri – tieši tik daudz, lai viņš varētu mūs redzēt, kamēr ir mums uz rokām un pie krūts. Tikko dzimis mazulis spēj atdarināt sejas izteiksmes un žestus. Viņš mācās, rūpīgi vērojot un atdarinot, un pat spēj atpazīt sejas, piemēram, savu mammu un tēti.

Tikko dzimušiem bērniņiem piemīt iedzimtie refleksi


Tās ir neapzinātas kustības, piemēram, rāpošanas, tveršanas, krūts meklēšanas, zīšanas reflekss u.c. Šo refleksu rezultātā bērniņš, novietots uz māmiņas vēdera, pats varētu nokļūt un atrast mammas krūti. Tuvāko nedēļu laikā refleksus pakāpeniski nomaina apzinātas kustības.

Kā palīdzēt savam bērniņam attīstīties?


Grigāne ierosina: "Esi nesteidzīgās, cieņpilnās attiecībās ar savu mazuli. Tad, kad esi kopā ar savu bērniņu – barojot, pārģērbjot, auklējot vai mazgājot – dāvā viņam savu nedalītu uzmanību. Runā ar viņu. Pirms tu plāno ar viņu ko darīt, piemēram, noģērbt, paņemt rokās, likt vannā, pastāsti, ko tieši darīsi. Tā viņš jutīsies daudz drošāk. Jums pieder viss pasaules laiks vienam otru iepazīt un izveidot ciešas, mīlestības un cieņas pilnas attiecības. Šāda saikne ar saviem vecākiem mazulim pasaulē palīdz justies droši un veicina viņa attīstību".

Plašāku informāciju par prasmēm, ar kurām bērns piedzimst, un kā tās attīstīt pirmajā dzīves mēnesī, kā arī par citām noderīgām tēmām varēs uzzināt "Gaidību 4dienā". Tuvākā "Gaidību 4diena" norisināsies 2019. gada 26. septembrī no pulksten 11 līdz 13 t/c "Domina Shopping", Ieriķu ielā 3, Rīgā (centrālajā laukumā pie restorāna "Vairāk Saules"). Dalība seminārā ir bez maksas.

Tags

Pieskārieni Dūla Mazulis Mazuļa attīstības posmi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form