Kā bērnam pareizi izšņaukt degunu
Foto: Shutterstock

Rudens, ziema un patiesībā arī agrs pavasaris ir laiks, kad bez kabatslakatiņa iztiek retais. Par to, kādas ir deguna funkcijas, kā pareizi šņaukt degunu un vai vispār to darīt, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe prof. Ligija Ķīse.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Degunam ir daudz funkciju. Vispirms jau elpošana, kas palīdz nodrošināt citas deguna funkcijas – gaisa attīrīšanu un sasildīšanu. Gaisu attīrīt palīdz deguna epitēlija skropstiņas kopā ar gļotu izdalīto sekrētu. Tas normāli virzās aizdegunes virzienā, proti, no ārpuses uz iekšu nododot informāciju par svešajiem antigēniem mandelēm, kas veido organisma imunitāti. Svešās daļiņas, tostarp arī mikrobi tiek norīti, un tos kuņģī iznīcina sālsskābe. Tādēļ deguna sekrēta vilkšana uz iekšu ir pieļaujama un sakrīt ar dabisko gļotu virzību, apliecina Ķīse.

Turpretī deguna šņaukšana ar spēku ir līdzīga kaķa glaudīšanai pret spalvu. Protams, ka var, bet redzēsi, ko teiks kaķis. Deguna gļotās atrodam arī dažādas pretmikrobu un pretvīrusu vielas, tādēļ svarīgi pasargāt deguna gļotādu no izžūšanas, kas īpaši raksturīgs, sākoties apkures sezonai vai lietojot kondicionierus, uzsver Ķīse.

Otra svarīga deguna funkcija ir oža. Tā vienlaikus ir aizsargfunkcija, lai, piemēram, noteiktu ēdiena kvalitāti un garšu, ka arī kaitīgās vielas. Ožai ir būtiska nozīme cilvēku komunikācijā, proti, lietojam smaržas, lai radītu patīkamu iespaidu. Svarīgi arī "saost" savu īsto partneri un bērnu tēvu, jo cilvēka dabiskajā smaržā ir iekļauta svarīga ģenētiska informācija. Ar smaržām saistītās mūsu atmiņas un emocijas.

Kā pareizi šņaukt degunu

Kā bērnam pareizi izšņaukt degunu
Foto: Shutterstock

Iesnu gadījumā grūtāk ir maziem bērniem, jo viņi neprot iztīrīt degunu. Attiecīgi tas apgrūtināta ēšanas un gulēšanas procesus, rezultātā mazais ir raudulīgs, savukārt vecāki uztraukti un noguruši. Ko darīt? Bērniem līdz piecu gadu vecumam labāk ļaut "puņķus" vilkt uz iekšu, nevis izšņaukt.

Izdalījumu vilkšana aizdegunē ir fizioloģiska, jo atbilst deguna gļotādas skropstiņu kustību virzienam. Par to liecina arī biežais bērnu paradums vilkt "puņķus" uz iekšu. Ļauj viņiem to darīt!

Pieaugušie šņauc degunu ar lielu spēku, neņemot vērā, ka gļotādas tūsku nevar izšņaukt. Līdz ar to sekrēts ar visiem mikrobiem nonāk deguna blakusdobumos, izraisot deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisumus. Tādēļ degunu nedrīkst šņaukt strauji un spēcīgi. Deguns jāšņauc saudzīgi, aizspiežot vienu un tad otru nāsi.

Zīdaiņiem ieteicams atsūkt deguntiņos esošo sekrētu, bet stipru iesnu gadījumos degunu var skalot ar speciālu sālsūdeni, bet pēc tam saudzīgi, vienu nāsi aizspiežot, atsūkt otru. Tomēr ar skalošanu aizrauties nevajag, tas darāms vien pāris reizes dienā, uzsver ārste.

Vīrusi mūs provocē šķaudīt un šņaukāties, lai pēc iespējas vairāk atrastu jaunus saimniekus un varētu vairoties. Kad daba ir devusi skaistu un sniegiem bagātu ziemu, bet tev ir iesnas un klepus, tomēr nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, nav iemesla baidīties no tās bargā un asā vaiga. Dodies pastaigās!

Tags

Iesnas Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Mazuļa veselība Mazulis Iesnas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form