Kā ekoloģiski iztīrīt bērnu rotaļlietas
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ikdienā bērni spēlējas ar mantām, bet vecāki pat neaizdomājas, ka iemīļotais lācis vai bumba var būt slēpts baktēriju avots. Bīstamākās no tām – stafilokoks, kas ir īpaši bīstams jaundzimušajiem; difterijas nūjiņas, kas uz bumbām var saglabāties līdz divām nedēļām, bet uz mīkstajām mantiņām pat vairāk nekā trīs mēnešus; tuberkulozes baciļi, kas uz bērnu grāmatu lapām var saglabāties pat trīs mēnešus, uz rotaļlietām vēl ilgāk; adenovīruss; herpes vīruss un Rota vīruss. Visas šīs baktērijas un vīrusi ir bezspēcīgi pret dezinfekcijas līdzekļiem.

Uzmanību - rotaļlietas ārsta kabinetā!

Īpaša uzmanība jāpievērš mantām, kas atrodas pie ģimenes ārsta vai citās ārstniecības iestādēs, jo slimam bērnam rotaļlieta pat nav jāaiztiek, tai ir jāatrodas tikai netālu, lai uz tās nonāktu nevēlamās baktērijas un vīrusi. Uzmanība jāpievērš pūšamajām mantiņām, jo ar tām īpaši viegli pārceļo dažādas infekcijas. Ja bērns rotaļlietu ņem līdzi, ejot ārā, pēc atgriešanās mājās to būtu nepieciešams nomazgāt vai notīrīt 2 % sodas šķīdumā un noskalot ar karstu ūdeni. Tomēr, pirms tīrīt kādu rotaļlietu, ir svarīgi pārliecināties, ka līdzekļi, ar ko tā tiks tīrīta, ir droši bērna veselībai.

Plastmasas un koka rotaļlietas tīra ar  5 % etiķi, atšķaidītu ar ūdeni. Var izmantot šādu paštaisītu līdzekli – divas glāzes ūdens, kam pievienota tējkarote cepamās sodas un pāris pilieni šķidro ziepju. Rotaļlietas notīra ar šo šķīdumu, pēc tam noslauka. Ar suku atsevišķi var iztīrīt tās vietas, kas nav aizsniedzamas ar pirkstiem, jo tieši tādās vietās vislabprātāk ieperinās baktērijas. Ja tiek lietots etiķa šķīdums, tas nav obligāti jānoslauka, jo etiķa smaka pilnībā izzūd, kā arī tas neatstāj nekādus nosēdumus uz rotaļlietām. Turklāt, ja bērns rotaļlietu pēc tam atkal liks mutē, etiķis, tādā veidā atšķaidīts, nebūs kaitīgs, jo būtībā tā ir pārtikā izmantojama viela.

Ja rotaļlieta tiek ņemta līdzi vannā, no tās pēc tam ir jānoskalo putas un šampūns, kā arī jāparūpējas, lai tā būtu sausa, citādāk var veidoties pelējuma un citas sēnītes.

Mīkstās mantiņas tiek dēvētas par putekļu savācējām. Tādas nebūtu ieteicams iegādāties bērnam vismaz līdz viena gada vecumam. Ārsti iesaka šādas rotaļlietas tīrīt vismaz reizi nedēļā.  Ja uz rotaļlietas etiķetes ir norādīts, ka to var mazgāt veļas mašīnā, tad to saudzīgā režīmā var izmazgāt . Tādā veidā var labi iztīrīt mīkstās mantiņas, kas ir no kokvilnas un poliestera auduma. Savukārt pievienota citronskābe nodrošinās krāsas spilgtumu.

Lai nevajadzētu izmantot balinātāju bērna mīļākā baltā rotaļu lācīša mazgāšanai, uz pleķa var uzlikt nedaudz citrona sulas un tad rotaļlietu žāvēt tiešos saules staros, tādā veidā plankumi pazudīs.

Mazgāšana veļas mašīnā

Mazgāt veļas mašīnā var tās rotaļlietas, kurām uz etiķetes ir attiecīga norāde. Noteikti jāizvēlas saudzīgais režīms un jāmazgā 30 oC temperatūrā, un labāk ir lietot bērnu drēbēm paredzētu pulveri. Ja skalojot ir vēlēšanās pievienot nedaudz mīkstinātāja, tas ir rūpīgi jāizvēlas, ņemot vērā, ka bērns rotaļlietu bāzīs arī mutē. Vienmēr jārēķinās ar to, ka pēc mazgāšanas dažas rotaļlietas var mainīt formu un krāsu.

Sausā tīrīšana

Mantas var salikt lielā plastmasas maisā, apberot ar apmēram pustasi cepamās sodas vai kukurūzas cietes. Vienlaicīgi vienā maisā var iztīrīt divas vai trīs vidēja izmēra rotaļlietas. Maisu uz dažām minūtēm aizver un sakrata. Pēc tam rotaļlietu tīra ar mīksto suku, lai noņemtu sodu kopā ar netīrumiem.

Ar tvaiku

Lai rotaļlietu dezinficētu, to var tīrīt arī ar tvaiku. Vispirms jānotīra putekļi un netīrumi, piemēram, izmantojot apģērbu tīrāmo, lipīgo rullīti, pēc tam mantu tur virs katliņa, kurā vārās ūdens. Karsts tvaiks iznīdē uz virsmas esošās baktērijas.

Aukstums

Ja rotaļlieta ir veca un netīrīta ļoti ilgu laiku, tajā noteikti ir iemitinājušās putekļu ērcītes. Tās var iznīcināt aukstums (temperatūra, kas zemāka par -10 oC). Rotaļlietu var ielikt plastmasas maisā un uz nakti ielikt saldētavā. Ja rotaļlieta saldētavai ir par lielu, ziemā to var izlikt mājas pagalmā vai uz lodžijas, ja tā ir nesiltināta un atvērta tipa.

Comment Form