Kā izglītību iegūt skolēnam, kurš atgriezies no ārzemēm un iepriekš Latvijā nav mācījies
Foto: Shutterstock

Pēdējo gadu laikā dzimtenē atgriežas aizvien vairāk latviešu, kuri daudzus gadus dažādu iemeslu dēļ ir dzīvojuši ārpus Latvijas. Kaut atgriešanās ir prieka pilns notikums, tas iet roku rokā ar pārbaudījumiem un izaicinājumiem. Arī Egita ar ģimeni ir nolēmusi atgriezties Latvijā, taču saskaras ar pirmo problēmu – pamatizglītības apguve bērnam, kas no trīs gadu vecuma ir dzīvojis Londonā, Lielbritānijā un nezina latviešu valodu.

"Labdien! Bērns pirms diviem gadiem ir atgriezies no Londonas, kur dzīvoja no trīs gadu vecuma. Latviešu valodas nebija. Latvijā bija ielikts 4. klasē – nesekmīgs, 5. klasē nesekmīgs. Psiholoģiskā trauma, jo neko nevar saprast un skolotāji nevar palīdzēt. Bērnam jūnijā paliek 13 gadu. Vai ir kādi varianti apgūt vielu mājās vai attālināti?" portālam "Lvportāls" raksta mamma Egita. Uz viņas jautājumu atbild Izglītības kvalitātes valsts dienesta vecākā eksperte Jana Veinberga.

Viņa portālā atklāj, ka bērnam, kurš sāk mācīties Latvijā, iebraucot no citas valsts, ir pieejami valsts finansēti atbalsta pasākumi, kuri jāsniedz skolai.

"Ja Latvijas pamatizglītības programmā tiek uzņemts skolēns, kurš iepriekš Latvijā nav mācījies, direktora izveidotai komisijai ir jānovērtē viņa valodu prasmes, līdz šim apgūtais mācību saturs un jāuzņem viņš vecumam un vajadzībām atbilstošā klasē, ievērojot iepriekš apgūtā mācību satura pēctecību. Pēc bērna uzņemšanas skolā direktoram ar rīkojumu ir jānosaka viena līdz triju mācību gadu laikā īstenojamie valsts finansētie atbalsta pasākumi obligātās pamatizglītības ieguvei – latviešu valodas prasmes pilnveidei un mācību priekšmetu "Latviešu valoda" vai "Literatūra", vai "Latviešu valoda un literatūra", "Sociālās zinības", "Latvijas vēsture", kā arī to mācību priekšmetu apguvei, kuri atšķiras Latvijas un skolēna iepriekš apgūtajā izglītības programmā," viņa skaidro.

Turklāt, ja skolēns ir pārcelts nākamajā klasē ar vērtējumu, kas ir zemāks par četrām ballēm, skolai obligāti jānosaka papildu mācību pasākumi mācīšanās grūtību novēršanai un pietiekamu mācību sasniegumu nodrošināšanai.

Taču, ja vecāki vēlas, lai bērns izglītību iegūst tālmācībās vai neklātienē, tad jāizvēlas izglītības iestāde, kas tādu iespēju piedāvā. Tālmācības pamatizglītības programma licencēta Brocēnu vidusskolā, savukārt neklātienes pamatizglītības programma licencēta Rīgas 9. vakara (maiņu) vidusskolā, Jelgavas novada Neklātienes vidusskolā, Aizputes novada Neklātienes vidusskolā, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolā un Zemītes pamatskolā.

Vecāki var iesniegt arī rakstisku iesniegumu par to, ka pamatizglītības mācību saturu, kas skolēnam jāapgūst līdz sestajai klasei, bērns apgūs mājās un ģimene pati uzņemas atbildību par bērna izglītošanu. Šāds iesniegums jāpamato ar skolēna veselības stāvokli, ko apliecina ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta izsniegta izziņa, vai psiholoģiskiem iemesliem, ko apliecina psihologa atzinums.

Šādā gadījumā ir jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem:

  • skolēnam obligāti jābūt reģistrētam kādā izglītības iestādē;
  • ģimenē jābūt nodrošinātai mācībām nepieciešamajai mācību videi un atbalstam mācību satura apguvei;
  • izglītības iestādes vadība noteiks izglītības programmas īstenošanas kārtību un arī to, kā izglītības iestādes pedagogi novērtēs skolēna mācību sasniegumus mācību gada laikā.

Source

Cālis.lv

Tags

Izglītība Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form