podiņmācība
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ap gada vecumu, bet dažreiz pat agrāk, vecāki nolemj, ka bērnam ir laiks nokārtoties uz podiņa. Ar vecmāmiņu un atbalsta personāla palīdzību mazulim sākas podiņmācība, kas ļoti bieži beidzas ar izgāšanos. Jo vēlme būt ar sausām bikšelēm, staigāt bez pampera ir galvenie priekšnoteikumi, lai vispār rastos vēlme nokārtoties uz poda. Bet iemācīt šīs vēlmes ir neiespējami. Tās rodas pašas no sevis brīdī, kad mazulis ir gatavs.

Lai iestātos šīs  "gribu būt sauss"  stadija, ir jānotiek diezgan komplicētam psihofizioloģiskam un neiroloģiskam nobriešanas procesam.

Mazulim ir jāsajūt, ka zarnu trakts un urīnpūslis piepildās, kā arī jāiemācās gan aizturēt urīns, gan to atbrīvot. Kamēr tas nav noticis, podiņš viņam neizsaka pilnīgi neko. Pediatri pat ir novērojuši diezgan interesantu kopsakarību – kamēr bērns neiemācās stāvēt, staigāt un kāpt pa kāpnēm gan augšup, gan lejup, arī podiņmācības gudrības tiek apgūtas lēni, mokoši un bez redzama rezultāta. 

Tāpēc sēdināšana uz poda līdz pusotram gadam nesola optimistisku rezultātu. Ir gan vērīgas mammas, kas spēj uztver brīdi, kad zīdainītis jau dažu mēnešu vecumā "spiež". Paturot viņu uz podiņa, var izdoties iemācīties nepiesmērēt autiņus. Bet šis process pašam bērnam nav kontrolējams, jo zarnu muskulatūra izvada visas atliekvielas uzreiz, tiklīdz zarnas ir pilnas.

Uzskata, ka pilnībā podiņmācība ir apgūta tad, kad visu procesu – atrast podiņu, novilkt, bikšeles, piecelties un apģērbties, bērns prot pats un bez mammas mudināšanas.

Kad esat sākuši podiņmācību, svarīgi ir nepieļaut kļūdas, kas pēc tam labojamas ilgi. Nekad nekritizējiet bērnu, nesakiet, ka viņš ir netīrelis, nekauniniet viņu par pieslapinātām bikšelēm. Tādā brīdī viņam ir vajadzīgs atbalsts un uzmundrinājums, ka nākamreiz noteikti sanāks labāk. Kauna sajūta divgadniekam ir jau pazīstama emocija un nevajadzētu viņu kaunināt par to, ka viņš nav spējis kontrolēt savas ķermeņa izjūtas. Vecākiem tikai atliek pacietīgi gaidīt, kad mazulis beidzot nobriedīs pilnīgai podiņa lietošanai. 

Tags

Sarakstu karuselis Mazuļa audzināšana Mazulis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form