Kad atvases pieaug, par bērnības kašķiem un strīdiem var kopīgi pasmieties, taču pirmajos dzīves gados ar saticīgu dzīvošanu var klāties gaužām sarežģīti. Nereti jaunākajiem ir grūti sadzīvot ar vecākajiem un otrādi, tāpēc "Parents" eksperti piedāvā variantus, kā viņiem palīdzēt labāk saprasties.

Kašķēties savā starpā var gan meitas, gan dēli, gan arī abi dzimumi. Pilnīgi iespējams, ka vienā brīdī bērni ir labākie draugi, viens otram dod mantiņas un spēlējas, taču citā jau pavisam neganti izturas viens pret otru. Kā raksta "Parents", šī nav tikai dažu vecāku problēma – ar to saskaras daudzi, tāpēc jāmeklē veidi, kā izbeigt bērnībai raksturīgos strīdus viņu starpā.

Vienādas manieres visiem

Viens no iemesliem, kāpēc bērnu starpā izceļas kašķi, saistīts ar to, kas vienam tiek piedots, bet otram nē. Piemēram, vecākajam ir jāpilda visas vecāku mācītās manieres, bet jaunākais tā vietā drīkst kļūdīties, jo vēl nav tik pieaudzis – šādas situācijas parasti izraisa dusmas vecākajā, bet lielāku uzdrošināšanos jaunākajā bērnā.

Tā vietā, lai stundām ilgi skaidrotu viena vai otra bērna slikto rīcību, rādi piemēru, kā vajadzētu darīt. Nosvērtā tonī atgādini, ka mantas nedrīkst raut ārā no rokām, kā arī māci pacietību, sakot: "Tava māsa tagad spēlējas ar klucīšiem, bet, ja uzvedīsies mierīgi, viņa tev iedos paspēlēties pēc tam." Arī tad, ja bērns pilnībā neizpratīs tevis sacīto, viņš uztvers piezemēto toni, kas nomierina.

Komandas darbs

Tā kā bērni bieži vien viens otru redz kā pretiniekus, kuri cīnās par vecāku uzmanību, mīlestību, svarīgi viņiem mācīt strādāt komandā un būt partneriem. Šādas situācijas nav pat mākslīgi jārada – piemēram, kad mazākā atvase lūdz palīdzēt aizsiet kurpes, aicini viņu doties pie vecākā brāļa vai māsas. Tādā veidā tiek veicināta mazākā uzticība vecākajam, kurš savukārt jūtas svarīgs un atbildīgs.

Vēl viens variants ir likt viņiem kopā izdarīt kādu darbiņu uz laiku. Kā piemēru var minēt virtuves trauku novākšanu, kurā viņiem jāstrādā abiem kopā. Atdzīvosies sportiskais gars, kā arī vairosies palīdzība, lai uzdevumu paveiktu pirms iztecējis laiks.

Taisnīgā vērtēšanā

Tas, ka vēlies izturēties taisnīgi pret abiem/visiem bērniem un nevienam neļaut vairāk nekā otram, nenozīmē, ka viņu spējas, varēšana un sasniegtais jāvērtē vienādi. Katrā vecumā ir citādākas vēlmes un vajadzības, tāpēc neļauj jaunākajam bērnam iemēģināt vecākā skūteri vai atļauj būt ilgāk augšā, jo mazais baidās kaut ko interesantu palaist garām. Tā vietā piedāvā, piemēram, jaunākajam kādu spēli dienas laikā, kamēr otrs atrodas skolā, lai ļautu viņam justies īpašam.

Eksperti min, ka nevajadzētu bērnam likt dalīties ar pilnībā visu – īpaši, ja runa ir par dalīšanos ar māsām un brāļiem. Viņš jutīsies aizskarts, un tas saspīlējumu bērnu starpā tikai vairos, tāpēc atvēli katram, piemēram, grozu ar mantām, ar kurām nav jādalās. Vai arī iekārto mājās īpašu zonu, kurā viņš ir pats galvenais.

Brāļu un māsu plēšanās savā starpā, lai arī cik ļoti viens otru mīlētu, nav nekas neierasts, it īpaši tad, ja nākas dalīt vienu istabu un kopīgas mantas. Arī šajā materiālā apkopoti ieteikumi, kā vecākiem vajadzētu rīkoties kašķu brīžos.

Kopīgas aktivitātes

Nāc klajā ar idejām, ko tavi bērni varētu darīt visi kopā. Varianti ir dažādi, piemēram, spēlēšanās "dakteros", kad mazākais ir pacients, bet vecākais – ārsts (vai pārdevējs un pircējs), stilizētas kempinga vietas radīšana mājas apstākļos un citas lietas. Arī tad, ja mazākais bērns līdz galam nesapratīs scenāriju, viņš novērtēs veltīto uzmanību. Spēļu reizēs gan labāk, ja kāds no vecākiem būtu klāt, uzturētu draudzīgu atmosfēru, kā arī nepieciešamības gadījumā būtu gatavs risināt konfliktus. Taču sākumā jāļauj pašiem visu atrisināt pašiem, lai liktu pamatus ilgai un stiprai draudzībai.

Ielūkojies šeit un uzzini vēl citus piecus padomus, kā izbeigt strīdus brāļu un māsu starpā.

Source

Cālis.lv

Tags

Bērna audzināšana Ģimene Bērndārznieka audzināšana Mazuļa audzināšana Sākumskola
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form