Kā rīkoties vecākiem, kad pusaudzim paslīdējusi kāja jeb Tikumisko kļūdu labošana
Foto: Shutterstock

"Laba audzināšana nozīmē rīkoties pareizi, kad bērns rīkojas nepareizi," tā savulaik sacījusi bērnu psiholoģe Džona Rozemunda. Un par to arī šoreiz parunāsim – pareizo reakciju uz padsmitnieku nepareizajām izvēlēm. Vecāku spēkos nav bērnus atturēt no kļūdīšanās, un, lai kā censtos, viņus mīlot un audzinot, nekas negarantē bērnu veiksmes stāstu.

Pusaudži ir brīvi cilvēki, tātad – brīvi izdarīt izvēles. Gan labas, gan sliktas. Kad tīņa izvēle izrādījusies slikta, cieš vecāki. Tāda ir audzināšanas iedaba, uzsver Gerijs Čepmens savā grāmatā "5 mīlestības valodas pusaudžiem".

Kļūdas mēdz būt dažāda rakstura, bet šajā reizē dziļāk papētīsim, kā labot tā dēvētās tikumiskās kļūdas. Kas jāsaprot ar šo apzīmējumu? Čepmens tikumu kļūdas skaidro šādi: "Pusaudzis pārkāpj ģimenes gadu gadiem piekopto tikumu kodeksu. Savas tikumiskās vērtības vecāki bērnam māca jau kopš visagrākās bērnības un lielākoties cer, ka pusaudža gados tīņi šīs tikumiskās vērtības pārņems kā savējās. Bet tā notiek ne jau vienmēr."

Tikumu kodeksu pusaudži pārkāpj divējādi. Daži apzināti izvēlas noraidīt ģimenes tikumiskās vērtības un ieviest savējās. Citi praksē pieņem ģimenes vērtību sistēmu, bet pārkāpj tās priekšrakstus. Kā vienā, tā otrā gadījumā vecāki ir sāpināti, un parasti sāpināts ir arī pusaudzis. Vecākus patiešām apbēdina dēla vai meitas tikumiskais lēmums, par kuru viņi zina – tas ir nepareizs, jo paredz, kādas tam būs sekas. Un tīnis parasti jūt vecāku vilšanos vai vismaz viņu sāpes – vai pat atsvešināšanos.

Tikumisko kļūdu sekas bieži var izrādīties vecākiem postošas. Vairākums vecāku slepenībā sev jautājuši: "Ko es darītu, ja mana pusaudze piezvanītu un teiktu, ka ir stāvoklī? Vai ja piezvanītu dēls un pavēstītu, ka viņa draudzene ir stāvoklī? Ko es darītu, ja uzzinātu, ka mans tīnis lieto vai izplata narkotikas? Ko es darītu, ja man zvanītu no policijas iecirkņa un teiktu, ka manējais arestēts par zādzību vai uzbrukumu? Patiesībā tūktsošiem vecāku savu bērnu padsmitnieka gados būs spiesti uz šim jautājumiem atbildēt.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!