Kā vīriešiem izpaužas pēcdzemdību depresija? Skaidro Diāna Zande
Foto: Gabriel / cc

Pēcdzemdību periods ir laiks, kad abi jaunie vecāki ir depresijas riska grupā. 2010. gadā pētījumā konstatēts, ka pasaulē aptuveni 10 procenti vīriešu piedzīvo pēcdzemdību depresiju. Neskatoties uz to, daudz vairāk tiek runāts par pēcdzemdību depresiju sievietēm, nevis vīriešiem. Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Diāna Zande atklāj, kādi depresijas simptomi raksturīgi tieši jaunajiem tēviem, kā rīkoties, ja vīrietis apzinās, ka viņam ir depresija, kā arī to, kā pietiekami daudz atpūtas var palīdzēt samazināt saslimšanas risku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērna piedzimšana sabiedrībā tiek uzlūkota kā brīdis, kad ģimenē ienāk laime. Kaut, nenoliedzami, bērns sniedz daudz prieka un gandarījuma, ir arī monētas otra puse, kas nemaz nav tik skaista un pūkaina, kā sākumā varētu šķist. Pēc bērniņa nākšanas pasaulē jaunie vecāki piedzīvo daudz pārmaiņu, un daudzām no tām viņi nav gatavi. Šī lomu maiņa un krasās pārmaiņas rada depresijai labvēlīgu vidi un pakļauj abus jaunos vecākus lielākam riskam piedzīvot šo traucējumu.

Pasaulē valda uzskats, ka partneres grūtniecības laikā un pēc bērniņa piedzimšanas īpaša uzmanība jāpievērš ne tikai māmiņai un mazulim, bet arī tēvam un viņa emocionālajam stāvoklim. "Vīrieša dzīvē notiek ļoti krasas pārmaiņas, kurām viņš nav pilnībā sagatavots," piebilst psihoterapeite.

Ja agrāk tēvs bija maizes devējs un tas bija viņa galvenais uzdevums ģimenē, tad šobrīd papildus tam sabiedrība un arī partnere gaida, ka viņš aktīvi iesaistīsies zīdaiņa aprūpē – viņa rūpju lokā būs arī ģērbšana, vannošana, pastaigas ar mazuli, atsaukšanās uz bērna emocionālajām vajadzībām. Problēma ir tā, ka tieši tāpēc, ka agrāk tēva galvenā loma ģimenē bija – sagādnieks, jaunajiem tētiem nav piemēra, kas viņiem parādītu, kāda ir pienācīga iesaistīšanās bērna audzināšanā un aprūpē jau no viņa dzīves pirmajām dienām.

Tāpat nevar noliegt arī to, ka mēs, Rietumu kultūras pārstāvji, psihoterapeites vārdiem izsakoties, esam laimes pieprasītāji – mēs gribam, lai dzīvē viss būtu tikai skaisti un viegli, bez nekādām grūtībām. Zande uzsver, ka mēs pat ikdienišķas problēmas bieži vien uztveram kā kaut ko šausmīgu, jo domājam, ka normālai dzīvei jānorit bez jebkādām grūtībām.

Vīrieši tā vietā, lai pateiktu, ka slikti jūtas, saka, ka netiek galā. Diāna Zande

Depresijai partneres grūtniecības laikā un periodā pēc dzemdībām ir tādas pašas iezīmes kā depresijai jebkurā citā dzīves posmā. Nav viena galvenā iemesla, kas to izraisa, bet tiek uzskatīts, ka pārmaiņas, kas skar ģimenes dzīvi, līdz ar bērniņa ienākšanu tajā rada pastiprinātu risku depresijas attīstībai.

Depresija ir stāvoklis, kurā cilvēks jūt pastāvīgu nomāktību, prieka, enerģijas un intereses zudumu par lietām, kas viņam iepriekš ir sagādājušas prieku, to raksturo arī koncentrēšanās grūtības, miega un ēstgribas traucējumi, domas par pašnāvību. Vēl viens svarīgs depresijas faktors ir tas, ka šāds stāvoklis ilgst vismaz divas nedēļas. Zande uzsver, ka depresija ir konstanta un pastāvīga nomāktība, nevis slikts garastāvoklis, kas vienu brīdi ir, bet otru jau pārgājis.

Tags

Diāna Zande Lasāmgabali Tēvs Depresija Jaundzimušais (0-1 mēnesis) Pēcdzemdību periods
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form