Kāda māte tu esi - pareizā, trauksmainā vai varbūt 'dzeguze'?
Foto: stock.xchng

Mamma ikvienam bērnam būs tuvākais un mīļākais cilvēks, bet, vai esi aizdomājusies, kāda tu esi kā mamma savam bērnam? Bērnu audzināšanas speciālisti norāda, ka pastāv deviņi māšu tipi. Vai tu sevi vari pieskaitīt pie kāda no šiem tipiem jeb vien saskatīt dažas īpašības?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pārmērīgi mīloša māte. Bērns ir mātes dzīves vienīgā jēga, gaismas stars logā. Nav pieļaujama doma kaut ko aizliegt bērnam vai atteikt.

Bailīgā māte. Nomoka bērnu, mūžīgi baidoties par viņu. Neatiet no bērna ne soli. Vienmēr atradīs attaisnojumu bērna rīcībai, aizstāvēs viņu.

Māte cietēja. Pilnīga pašuzupurēšanās, viss tiek atdots bērnam. Viņam pieaugot, tiek gaidīta pateicība. Aizvainojas, ja bērni "parādu neatdod".

Pareizā mamma. Galvenā audzināšanas metode - kontrole, galvenais mērķis - bērna paklausība.

Aizvainojusies mamma. Aizvainojums ir uz visiem un par visu: cietsirdīgo un neiejutīgo vīru, rupjiem audzinātājiem, nepaklausīgiem bērniem. Pret sevi jūt žēlumu, jo jūtas nelaimīga, neveiksmīga un noskumusi.

Trauksmainā mamma. Pastāvīgas bailes par bērnu, kam vēl pievienojas biklums un neizlēmība. Bailes pieļaut kļūdas.

Agresīvā māte. Bērns ir vajadzīgs kā pašapliecināšanās līdzeklis.

Vienaldzīgā māte. Absolūti vienalga, kas notiek ar viņas bērnu.

"Dzeguze". Bērns ir nevajadzīgs un lieks. Tiek meklēti cilvēki, kam atdot bērnu audzināšanā.

Katrā sievietē var atrast kādu īpašību no iepriekšminētajiem tipiem. Turklāt visas šīs īpašības, ja nav pārspīlētas, ir normālas.

Kā norādījusi zinātniece Liene Ņikitina:"Katras mātes galvenais pienākums ir saprast savu bērnu. Ir jābūt cilvēkam, kuram uz krūtīm var izraudāties gan piecu, gan 50 gadu vecumā. Māte nav tiesnesis, kas lemj - labi vai slikti. Viņa nav atdarināšanas piemērs un etalons. Ne jau to no mums gaida bērni. Cilvēkam ir jāzina, ka viņš kādam pasaulē ir neaizvietojams un mīlams kā neviens cits..."

Avots: Daina Kājiņa, Iveta Aunīte "Kā izprast bērnu?" (izd.Pētergailis).

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna audzināšana
43475707
Bērndārznieka audzināšana
43475461
Mazuļa audzināšana
43475719
Sākumskola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form