Kādas ir biežākās zobu traumas bērniem un ko darīt, ja zobs nolūzis vai izsists
Foto: Shutterstock

Viens no satraucošākajiem notikumiem gan vecākiem, gan bērniem ir nelaimes gadījums, kad bērnam tiek nolauzts, izkustināts vai pilnīgi izsists zobs. Vasara ir gadalaiks, kad bērni daudz vairāk laika pavada ārā, rāpjoties pa kokiem, braukājot ar riteņiem un skrituļslidām, spēlējot bumbu. Kādas ir biežākās zobu traumas bērniem un ko darīt, ja nelaimi nav izdevies novērst, un zobiņš ir izsists vai nolauzts, stāsta Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti.

Piena zobu traumas visbiežāk gadās bērniem vecumā no gada līdz trīs gadiem, pastāvīgo zobu traumas – 8–11 gadu vecumā. Augšžokļa priekšzobu rajonā traumas rodas trīs reizes biežāk nekā apakšžoklī.

Piena zobu traumas var ietekmēt pastāvīgos zobus

Jebkuras piena zoba traumas gadījumā var attīstīties pastāvīgā zoba aizmetņa bojājums, īpaši, ja trauma radusies bērnam līdz trīs gadu vecumam, jo pastāvīgo centrālo zobu aizmetņu mineralizācija sākas no bērna dzimšanas un ilgst aptuveni trīs gadus. Ja šajā kritiskajā periodā piena zoba sakne atrodas ārkārtīgi tuvu pastāvīgā zoba aizmetnim, tad traumas gadījumā iespējams, ka pastāvīgajā zobā vēlāk radīsies kāds defekts (emaljas krāsas vai formas pārmaiņas). Parasti zobārsts iesaka šādu piena zobu labāk izņemt, lai novērstu infekcijas iespēju vai pastāvīgā zoba aizmetņa traumēšanos.

Pastāvīgo zobu traumas

Visbiežāk nelaimes gadījumi, kas beidzas ar zobu traumām, notiek rotaļu un sporta nodarbību laikā, tāpēc ir ieteicams mācīt bērnus būt uzmanīgiem. Ja bērns piedalās sporta nodarbībās, būtu vēlams iegādāties aizsargšinas (tā dēvētās bokseršinas), lai aizsargātu zobus. Sporta veidi, kur tas būtu ļoti nepieciešams, ir hokejs, futbols, bokss, cīņas sporti un regbijs. Ne mazāk riskanti ir arī citi sporta veidi, piemēram, basketbols, riteņbraukšana, slidošana, braukšana ar skrituļdēli, jāšanas sports u.tml.

Aizsargšinas ir ieteicams veidot individuāli. Tās gatavo no plastiska materiāla. Aizsargšinas pasargā ne tikai zobus, bet arī lūpas, vaigus un mēli, mazinot iespēju traumas gadījumā gūt žokļu lūzumu. Tā kā augšžokļa zobu traumas ir daudz biežākas, aizsargšinas gatavo augšžoklim. Šādas aizsargšinas gatavo gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Tags

Sarakstu karuselis Slimību profilakses un kontroles centrs zobu veselība Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Mazuļa veselība Mazulis Sākumskola Skolēna aktivitātes brīvajā laikā

Comment Form