Kādus izmeklējumus jaundzimušajam veic pirmajās dzīves dienās
Foto: Shutterstock

Īsi pēc bērniņa nākšanas pasaulē medicīnas personas veic dažādas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka jaundzimušā veselībai nekas nedraud un viss ir normas robežās. To, kādas tieši pārbaudes, izmeklējumus un vakcīnas jaundzimušais saņem dzemdību iestādē uzreiz pēc dzimšanas, skaidrojošā video pastāsta Rīgas Dzemdību nama neonataloģe Kristīne Rasnača. Lūk, soli pa solim izklāsts par to, kādi izmeklējumi sagaida jaundzimušo!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uzreiz pēc dzimšanas jau pirmajās dzīves minūtēs jaundzimušo novērtē pēc Apgares skalas – tas ir vērtējums, kurā tiek dotas 10 balles, un – jo augstāks vērtējums, jo labāk. Sākot ar septiņām ballēm, novērtējums ir pavisam normāls. Vairāk par Apgares skalu vari uzzināt šajā rakstā.

Pēc tam pirmajās dzīves stundās bērniņu apskatīs bērnu ārsts neonatalogs, kurš dos savu slēdzienu. Ja netiks konstatētas nekādas problēmas, jau no pirmajām dzīves stundām jaunā māmiņa varēs slimnīcas palātā palikt kopā ar bērnu.

Turpmākajās dienās, kamēr māmiņa ar jaundzimušo vēl uzturas dzemdību iestādē, bērnu ārsts kopā ar bērnu māsu vai vecmāte apskatīs jaundzimušo reizi dienā (retākais reizi pusotrā, divās dienās). "Jebkurā brīdī, ja rodas šaubas vai jautājumi, jūs pati varat vērsties pie personāla, lai tos atrisinātu," saka neonataloģe.

Jau pirmajās stundās pēc dzimšanas mazulītis saņem K vitamīna devu – intramuskulāri, veicot nelielu dūrienu bērna kājiņas augšstilbā. K vitamīna injekcija ir nozīmīga, jo tas pasargā jaundzimušo no asiņošanas riska. Par to, kādēļ jaundzimušajam ir nepieciešams K vitamīns, uzzini te.

Pirmajās dzīves dienās jaundzimušajam pārbauda arī pulsa oksimetriju jeb skābekļa piesātinājumu. Procedūra ir svarīga, jo palīdz diagnosticēt sirdskaites, kuras, iespējams, netika pamanītas ultrasonogrāfijas izmeklējumos grūtniecības laikā. Procedūra ir nesāpīga – uz jaundzimušā labās rokas un vienas no kājām uzliek nelielu manšeti, lai izmeklējuma aparāts piefiksētu skābekļa piesātinājumu. "Ja viss būs kārtībā, turpmākas darbības vairs nebūs nepieciešamas," skaidro dr. Rasnača.

Vēl viens būtisks izmeklējums, ko dzemdību iestādē veic jaundzimušajiem, ir dzirdes pārbaude. Procedūra ir nesāpīga – ar speciālas ierīces palīdzību, ievietojot nelielu sensoru jaundzimušā katrā austiņā, rada skaņas viļņus, kas palīdz noteikt, vai bērnam dzirde ir attīstījusies. Veiksmīga rezultāta gadījumā turpmāki izmeklējumi nav nepieciešami, taču šaubīgu rezultātu gadījumā medicīnas persona ieteikts vēlreiz atkārtot dzirdes pārbaudi jaundzimušajam Latvijas Bērnu dzirdes centrā.

Otrajā vai trešajā dzīves dienā jaundzimušajiem veic ģenētiskās analīzes, kuras ar asinsparaugu iegūst no bērna pēdiņas. Šobrīd Latvijā analīzes veic sešām dažādām slimībām – fenilketonūriju, vairogdziedzera saslimšanām un virsnieru saslimšanām. Asinsparaugs pēc iegūšanas tiek nosūtīts uz Latvijas Ģenētikas centru – ja rezultāts ir neizmainīts, vecāki nekādu atbildi nesaņem. Ja izmeklējumā kāds rādītājs liecinās par saslimšanu, ģenētikas centra pārstāvji sazināsies ar vecākiem vai ģimenes ārstu un sniegs rekomendācijas tālākajai rīcībai. Vairāk par slimību skrīningu jaundzimušajiem vari lasīt šajā rakstā.

Pirms izrakstīšanas no Dzemdību nama, visiem bērniem tiek veikta tuberkolozes vakcīna, norāda neonataloģe. Vakcināciju veic kreisās rokas plecā, un sākotnēji uz jaundzimušā ķermenīša nekādu reakciju vecāki var nemanīt. Taču ir tikai normāli, ja pēc dažām nedēļām dūriena vietā rodas apsārtums, veidojas sastrutojums un krevelīte. Vecākiem par to nav jāsatraucas un jāveic kāda īpaša ārstēšana – dūriena vieta sadzīs pati, bet, nokrītot krevelei, tās vietā paliks rētiņa plecā, kāda ir lielākajai daļai cilvēku.

Zemāk atradīsi noderīgus rakstus no portāla "Cālis" arhīva par jaundzimušā aprūpi pirmajās dzīves dienās!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form